o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karol Kołtowski
|

Gdańsk i Gdynia pod wodą? Przerażające wizje zmian na Ziemi

460
Podziel się

Globalne ocieplenie przynosi opłakane skutki. Organizacja Climate Central przygotowała szereg wizualizacji, które pokazują, jak zmieni się poziom wód na świecie w zależności od średniej temperatury. Gdańsk i Gdynia zostaną częściowo pokryte wodą.

Gdańsk i Gdynia pod wodą? Przerażające wizje zmian na Ziemi
Gdynia Śródmieście, globalne ocieplenie (Climate Central)
bEKvtazp

Jak czytamy na stronie Climate Central, globalne ocieplenie może powodować wyraźne podniesienie poziomu morza. Organizacja przygotowała szereg wizualizacji pokazujących przewidywany wpływ określonego wzrostu temperatury na poziom wód w danym regionie.

Wśród miast, które uwzględniono, znaleźli się dwaj polscy przedstawiciele, czyli Gdynia i Gdańsk. Przewidywany poziom wód można sprawdzić dla trzech lokalizacji, czyli ulicy Długiej i okolic Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz dla Śródmieścia w Gdyni. Dostępnych jest kilka opcji - możemy zobaczyć jak zmieni się stan wód, gdy mocno ograniczymy emisję dwutlenku węgla, gdy utrzymamy ją na tym samym poziomie oraz gdy sytuacja ulegnie pogorszeniu.

bEKvtazr

Ponadto przygotowana została specjalna mapa, gdzie można sprawdzić jakie rejony znajdą się pod wodą w zależności od tego, jak szybko będzie rosnąć temperatura. Taka wizualizacja skutków globalnego ocieplenia wpływa na wyobraźnię.

W serwisie trójmiasto.pl pojawił się komentarz oceanologa, Jacka Piskozuba w sprawie skutków globalnego ocieplenia. Zauważa on, że wzrost poziomu wody o 2 metry byłby niebezpieczny, lecz przy wzrostach rzędu 8-9 metrów Gdańsk i Gdynia utraciłyby dużą część swojej powierzchni. W Gdyni przepadłyby tereny stoczniowe i Portowe, w Gdańsku byłoby gorzej.

bEKvtazx

- W Gdańsku oznaczałby to utratę znacznej części miasta: wszystkiego na wschód i północ od Wisły (łącznie z całymi Żuławami), dolnego tarasu z częścią Przymorza i Zaspy, Nowego Portu, Brzeźna Letnicy, a w centrum Dolnego Miasta, dużej większości Starego Miasta i fragmentów Głównego (najstarszej części miasta), z Kościołem Mariackim pozostającym na niewielkim suchym półwyspie, stanowiącym ostatnią pamiątkę po historycznym Gdańsku - komentuje Piskozub.

- To emisje gazów cieplarnianych powodują globalne ocieplenie, a co za tym idzie wzrost poziomu morza. Już teraz zwiększyliśmy średnią globalną temperaturę o 1 stopień Celsjusza. To doprowadzi do docelowego zwiększenia poziomu morza o 2.3 m, nawet jeśli wstrzymaliśmy emisje tu i teraz - dodaje.

Climate Cemtral zaznacza jednak, że nie sposób określić, kiedy ich wizje mogą się spełnić. Globalne ocieplenie to proces, którego skutków nie sposób precyzyjnie umieścić w czasie. Wyraźny wzrost poziomu wód może zająć kilkadziesiąt lub kilkaset lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvtazS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(460)
Jędrula
6 dni temu
Klimat się zmienia i choćby wszystkie kominy zatkać to I tak nastąpi zmiana klimatu. Pytanie czysto techniczne w jaki sposób powstały lodowce? No musiała być wysoka woda, wybuchały wulkany pyły wulkaniczne zasłoniły słońce i promienie słoneczne nie dochodziły do ziemi. Ziemia się ochłodziła i woda zamarzła. Pył po pewnym czasie opadł,promienie słoneczne zaczęły dochodzić do ziemi i na nowo zaczęło się życie na naszej planecie. Ta czynność co jakiś czas się powtarza i człowiek nie ma i nie będzie miał na to wpływu.
Anonim
6 dni temu
To jest smieszne od kilku lat mowia o globalnym ociepleniu a ani widu ani słychu o tym
Gość01
1 tyg. temu
Nie potrzebnie kopią mierzeje
bEKvtazT
Pan p
1 tyg. temu
8 metrów przecież nie ma tyle lodowców aby morza podniosłyby się o 8 m
Diesel na prą...
1 tyg. temu
No nie może być. Jakieś 30 lat temu byłem uczniem szkoły podstawowej. To były czasy tzw dziury ozonowej. Wtedy nauczycielka geografi mówiła nam że przez tą dziurę roztopią śię lodowce, podniesie się poziom mórz. Mówiła że nasze dzieci będą jeździły nad Bałtyk w okolice Torunia. W sierpniu byłem w Rewie z moim wnukiem, spałem w tym samym domu w którym w 1987 byłem na koloni. Jeżeli poziom morza podniósł się, to co najwyżej o kilka milimetrów. Z Torunia nadal trzeba nad Bałtyk jechać blisko 3 godziny.
DDX.
1 tyg. temu
Pozdrowienia dla tych co kupują mieszkania po 8 tyś i więcej za metr z widokiem na morze w Trójmieście !
Marta
1 tyg. temu
To już wiadome od lat. Polecam przeczytać ojca Klimuszke przepowiednie.
Lux
1 tyg. temu
Tuskosyf
kucharz
1 tyg. temu
Aż szczęka m i wypadła.
nick
1 tyg. temu
No to w Polsce będziemy mieć Wenecję.
Gdynianus
1 tyg. temu
Poziom morza w Gdyni jest dokładnie taki sam jak w latach 80-tych.
Szkoda slow
1 tyg. temu
Ale mi niby news…. Talkie maps istnieja Od lat
Obywatel
1 tyg. temu
Wow..ale się przerazilem.
bEKvtazL
eljot
1 tyg. temu
W takim razie trzeba wstrzymać przekop mierzei wiślanej.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić