Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Niesamowite odkrycie. Odnaleziono wiadomość sprzed ponad 100 lat

19

Para, która wybrała się na spacer w Alzacji we Francji, znalazła maleńką kapsułę. Okazało się, że zawiera wiadomość wysłaną ponad sto lat temu przez pruskiego żołnierza za pomocą gołębia pocztowego.

Niesamowite odkrycie. Odnaleziono wiadomość sprzed ponad 100 lat
Ponad 100-letnia kapsuła zawiera liścik żołnierza. (Twitter)

Wiadomość została znaleziona przez przypadkowych przechodniów w Alzacji we wschodniej Francji. Była schowana w drobnej kapsule, którą prawdopodobnie dostarczył gołąb pocztowy. Para zaniosła list do pobliskiego muzeum w Orbey.

Liścik żołnierza piechoty z Ingersheim jest napisany po niemiecku i ledwo można go odczytać. Zawiera szczegółowe manewry wojskowe najwyraźniej z okresu pierwszej wojny światowej i został skierowany do wyższego rangą oficera.

Data jest niewyraźna. Dzień to na pewno 16 lipca, ale rok nie jest do końca jasny. Jak mówi Dominique Jardy, kustosz Linge Museum w Orbey, to może być 1916 lub 1910 rok. Jednak bardziej prawdopodobna jest pierwsza opcja, ponieważ I wojna światowa miała miejsce w latach 1914–1918.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Pluton Potthof jest pod ostrzałem, gdy dociera do zachodniej granicy placu apelowego, pluton Potthof podejmuje ostrzał i po chwili wycofuje się. W Fechtwald połowa plutonu została wyłączona. Pluton Potthof wycofuje się z dużymi stratami – brzmi wiadomość

Jardy poprosił przyjaciela z Niemiec o pomoc w odszyfrowaniu wiadomości. Mały kawałek papieru i kapsułka staną się częścią stałej ekspozycji muzeum. Wiadomość z całą pewnością nie pochodzi z drugiej wojny światowej.

Zobacz także: Kula światła nad Norwegią. Uchwycili przelot kosmicznej skały
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić