Niewielu ma szczęście go dostrzec. Ten mieszkaniec lasu do mistrz kamuflażu

4

W mediach społecznościowych Lasów Państwowych pojawiło się zdjęcie niezwykłego zwierzęcia. Przedstawiciela tego gatunku ptaków można zauważyć tylko w jednej sytuacji – kiedy się porusza. Inaczej nici z obserwacji. Domyślacie się, o którego mieszkańca lasu chodzi?

Niewielu ma szczęście go dostrzec. Ten mieszkaniec lasu do mistrz kamuflażu
Tego ptaka można dostrzec wyłącznie w trakcie ruchu. O którego z mieszkańców polskich lasów chodzi? (Facebook, Lasy Państwowe)

Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, miejsce zamieszkania opisanego ptaka stanowi trzcinowisko. Nie jest to przypadkowy wybór – ponieważ upierzenie ptaka przypomina trzcinę, może skutecznie uchronić siebie i potomstwo przed ewentualnym atakiem drapieżników.

Ptak, którego całym światem jest trzcinowisko, a jedynym życiowym celem – pozostać w ukryciu. To mistrz kamuflażu – sam przypomina trzcinę – podkreśla przedstawiciel Lasów Państwowych na Facebooku.

Ptasi mistrz kamuflażu. Lasy Państwowe publikują niezwykłe zdjęcie

Tajemniczy mieszkaniec polskich lasów to ptak o oryginalnej nazwie bąk. Wzięła się ona od odgłosu, jaki wydaje samiec w trakcie okresu godowego – buczenia.

Imię bąka wzięło się od godowego buczenia samców. Monotonne jak świat, w którym żyją, ale mocne i magnetyzujące, niesie się na odległość nawet pięciu kilometrów – podaje przedstawiciel Lasów Państwowych (Facebook).

Ponieważ zalane wodą trzcinowiska są bogate w pożywienie bąka, praktycznie nie pojawia on się w innych częściach lasu. Gdy ptak dostrzega, że jest obserwowany, zastyga w różnych pozach do czasu, aż intruz się oddali.

Na wszelki wypadek porusza się bardzo wolno. Przybiera przy tym najdziwniejsze pozy. Przystaje i nieruchomieje niemal po każdym kroku, jakby się zastanawiał, czy dobrze zrobił – czytamy na stronie Lasów Państwowych (Facebook).
Zobacz także: Zobacz też: Mistrzowski kamuflaż. Mężczyzna nagrał to, co zauważył
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić