Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Niezatapialny "Ponton". Były szef GROM-u znowu będzie dowodził

58
Podziel się:

We wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na stanowiska nowych dowódców niektórych jednostek wojskowych. Jest kilka ciekawych nominacji. Bodaj najciekawsza jest osoba byłego dowódcy GROM-u pułkownika Mariusza Pawluka.

Niezatapialny "Ponton". Były szef GROM-u znowu będzie dowodził
Płk Mariusz Pawluk, były szef GROM, wyznaczony na dowódcę 25 brygady kawalerii powietrznej. (East News, Agnieszka Snieżko)

Pawluk został wyznaczony na stanowisko szefa 25 brygady kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. To jedna z bardziej elitarnych jednostek Wojska Polskiego, znana m.in. z serialu dokumentalnego "Kawaleria powietrzna", emitowanego w 2000 roku w TVP.

Dotychczas - od roku - obowiązki dowódcy pełnił w niej płk Piotr Gołos. Teraz, z dniem 29 marca, funkcję tę obejmie właśnie płk Pawluk. To co najmniej ciekawa nominacja.

Pawluk to w armii postać słynna - lub raczej "osławiona". Zasłynął głównie jako krótkotrwały dowódca elitarnej Jednostki Wojskowej 2305. Czyli jednostki GROM.

Zobacz także: Śmigłowiec i komandosi GROM w akcji pod Stadionem Narodowym

Pawluk, który objął jej dowództwo w 2017 r., przychodził na stanowisko w atmosferze co najmniej niechęci, a może nawet skandalu. Jak opisywał tygodnik "Polityka", choć Pawluk był weteranem GROM-u, był jedną z dwóch osób, którym żołnierze odebrali prawo do noszenia honorowej odznaki jednostki.

Pawluk miał bowiem oskarżać innego byłego dowódcę jednostki płka Dariusza Zawadkę o nepotyzm, kumoterstwo czy mobbing. Złożył doniesienia do prokuratury, BBN i NIK.

Wyznaczenie go na to stanowisko przez ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza było krytykowane. Zdarzały się komentarze wręcz złośliwe, bo choć Pawluk miał przyjąć pseudonim "Hubal", to żołnierze nazywali go między sobą "Ponton". Głównie ze względu na wymiary, bo kiedy obejmował jednostkę, jego sylwetka nie miała wiele wspólnego ze szczupłą, wysportowaną sylwetką komandosa.

Teraz Pawluk znowu będzie dowódcą liniowym. Poprosiliśmy o komentarz byłych żołnierzy jednostki.

Dziwna nominacja, policzek dla osób, które służą w brygadzie od kilkunastu lat, zjadły zęby na jednostce, a przychodzi ktoś wyciągnięty z kapelusza. Jak to wpływa na morale? - mówi o2 były wysoki rangą oficer JW 2305.

Twierdzi też, że choć Pawluk ma nawet kurs generalski, to w jego ocenie nie jest najlepszą osobą do kierowania elitarną aeromobilną jednostką komandosów.

Bardziej dosadny w słowach jest inny żołnierze, który z GROM-em przeszedł długi szlak bojowy. - Mogę tylko współczuć brygadzie. Mieli dobrego dowódcę, został zdjęty z nieznanych powodów, był oficer pełniący obowiązki... a teraz będzie on. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to to, że lepiej to w 25 brygadzie już było. Ale może wykorzysta polityczne plecy i zrobi coś dobrego? GROM zostawił silną jednostką - mówi nam oficer.

Zwalniał przez telefon

Drugą "intrygującą" nominacją jest wyznaczenie płka Romana Kopki na stanowisko dowódcy 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Kopka był zastępcą słynnego Radosława Petermana, dyrektora Departamentu Kadr w MON za czasów Antoniego Macierewicza.

Przeglądacz teczek, którego żonę zatrudnili w SKW (Służbie Kontrwywiadu Wojskowego - przyp. red.). Wielu ludzi zwolnił przez telefon - twierdzi nasz rozmówca, również były wojskowy.

Do wielkiego powrotu, jak słyszymy, ma się również szykować sam Peterman, który miałby wrócić do kadr. Nie w MON jednak, a w resorcie spraw zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
DobraZmiana
2 miesiące temu
Czyli (jak ZAWSZE w PiS) nominacje po linii POLITYCZNEJ lub towarzysko-rodzinnej (nepotyzm)! Szkoda, że nigdy nie po linii fachowości, umiejętności, doświadczenia i zdolności !
Leon
6 miesięcy temu
Kiedy ten mizerota Macierewicz odpowie za zniszczenie i rozbrojenie armii.Największy nieudacznik na stanowiska szefa MON-u.
Tylko czekać
10 miesięcy temu
jak zastąpi go Macierewicz.
sadadf
11 miesięcy temu
1. Zawadka siedzi. 2. Zawadka miał konflikt z Hubalem o przeniesienie jednostki w Gdańsku w inne miejsce bo poseł Nowak chciał ten teren pod inwestycje. ( chciał sobie chłopina zarobić jak na Ukrainie, każdy wie komu odsyłał lwią działkę) 3. Baza w gdańsku powstawała na pocie i wyrzeczeniach gromowców, przez dekadę spali w zagrzybionych barakach, bo ich celem było stworzyć jednostkę odpowiedzialną za bezpieczeństwo POLSKICH promów i POLSKICH platform wiertniczych, żyjąc w tym gównie Ci ludzie poświęcali siebie i czasem i swoje rodziny, które po pewnym czasie miały ich dość. 4. Zawadka pociot Grasia, i koleś Nowaka dowiedział się że Hubal i kilku innych oficerów będzie stawiać się okoniem przy próbach likwidacji tej jednostki. 5 Po tym zaczął jak ostatni gnój będąć dowódcą jednostki podpuszczał podwładnych Hubala, żeby "stawiali mu się", robił z kompletnych "0" oficerów tylko po to żeby mieć kim zastępować tych których chce wyrzucić i kupować ich lojalność. Słowem Zawadka to gnój bez honoru, siedzący teraz we więzieniu. Metody działania Zawadki to metody Tuska, bez honoru, bez ambicji, i kompletnie bez patrzenia czy robi się tym krzywdę własnemu krajowi.
GOLDEN
rok temu
Widzę że w GROMie utworzyły się dwa obozy wychowanków gen. Petelickiego i gen. Polko. Zaczęło się gdy jednostka przeszła z MSW do MON. Obniżanie standardów, pensji i nepotyzm. Przypomnę o aferze, w której uczestniczył gen. Tłok-Kosowski i "gaciowy" ppłk Artur Kucharzyk, który nigdy nie powinien być oficerem, jako chorąży jeszcze uciekł z Iraku bo mu psycha siadła, więc co on robił w GROMie. To wszystko była ekipa gen. Polko, których ściągnął ze sobą. płk Zawadka zaczął robić porządki z karierowiczami i trafił w sedno tego betonu. płk Gąstał i płk Zawadka to oficerowie, którzy tworzyli podwaliny tej jednostki i zasługują na szacunek, który wypracowali szlakiem bojowym, nie mieli nic wspólnego z polityką i kolesiostwem, więc nie pasowali do całości, nie można było nimi manipulować, a GROM chce mieć święty spokój i mieć komfort działania. Wzorce, które zaszczepił Petelicki, za płk Pawluka przestały być kultywowane, a trzeba pamiętać, że gdyby nie Petelicki, to kariery by nie zrobił gen. Polko bo by nie miał czego po nim przejmować na gotowe, nie byłoby ppłk Kucharzyka, Tłoka-Kosowskiego, a płk Pawluk nadal by prowadził sklep z militariami.
spoko
rok temu
chłopaki przerobili już jednego pontona który teraz w ZR DGRSZ udaje, że się zna. To i przy tym dadzą radę.
Dadzą radę
rok temu
jak Marczkaka przeczekali to i tego wytrzymają
Forest
rok temu
Do bydlaka który pisał ten artykuł - dla ciebie nie Pawluk a Pan płk. Pawluk plecaka z tobą do woja nie pobierał... to po pierwsze. Po drugie miałem przyjemność i zaszczyt służyć pod dowództwem Hubala. Powiem krótko, służba wojskowa to nie zawód a rzemiosło i Hubal to jeden z najlepszych rzemieślników wojskowych i przełożony z jakim współpracowałem przez swoje 30 lat służby dla Rzeczypospolitej.
Cichociemny
rok temu
Kto pisze te artykuły? Płk. Pawluk był moim Dowódcą na ZBB. Doby Dowódca, wartościowy i wymagający człowiek. Byłem z nim na misjach w Iraku i Afganistanie i kto z nim był ten wie, że to wartościowy Dowódca. Dba o ludzi i to się liczy. Powrócił do Firmy i dzięki jego pracy i jego współpracowników Firma dużo zyskała bardzo dużo. Wyciszył Firmę żeby robiła swoje a nie udzielała się medialnie. Konkretny gość i to prawda o Hubalu. Ci co opluwają Hubala to ekipa tych niezadowolonych z układu. Wspaniały człowiek który dba o ludzi. Tyle w temacie.
Misiek
rok temu
a jak się czuje ten oficer który trzymał parasol nad Misiewiczem. Awansuje chociaż ?
Artur
rok temu
Artykuł to zlepek półprawd pisanych na zamówienie. Służyłem z Hubalem. Bardzo kompetentny, uczciwy i sprawiedliwy żołnierz. Będąc Dowódcą GROM zrobił mnóstwo dobrego, tak dla samej Jednostki, jak i dla żołnierzy. Tym co piszą te negatywne komentarze na podstawie wypocin pismaka, życzę żeby poznali Pana Pułkownika i podali mu rękę...a wcześniej zamówili wizytę u chirurga. Dziękuję Dowódco!
Szturmbanfuhr...
rok temu
Jeden wielki smród w tym naszym wojsku.
Żaba
rok temu
W armii siedzi obecnie wielu takich wielkogabarytowych nie tylko on popatrzcie na innych dowódców jednostek postura podobna a może nawet go przewyższają bo od pewnego stanowiska, wieku i stopnie za dużo kolesiów i kumoterstwa a brak kompetencji.
JEDYNY PLUS
rok temu
NAWET REKRUT TRAFI W TAK OBSZERNY CEL !!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić