Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce. Robili remont dworca

6
Podziel się

Niezwykłego odkrycia dokonano Nowych Skalmierzycach (woj. wielkopolskie). W trakcie remontu zabytkowego dworca kolejowego znaleziono zamurowaną w ścianie butelkę, w której znajdował się list napisany w 1941 roku. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce. Robili remont dworca
(Facebook.com)
bELvhbfp

List został odnaleziony podczas remontu zabytkowego dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach. Napisano go 15 marca 1941 roku. Autorami są dwaj mężczyźni, którzy, jak wynika z treści, byli przymusowymi robotnikami w czasie okupacji.

Autorzy proszą znalazcę listu, aby wspomniał o nich i okupacji hitlerowskiej. Przedstawiają się jako Jan Karalewski, urodzony 27 stycznia 1902 roku, i Władysław Sobański, urodzony 13 maja 1900 roku. List, choć zniszczony, wciąż jest czytelny.

bELvhbfr
Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi, jak to krzyżaki ludzi wysiedlali - napisali.
Zobacz także: Jedyne takie nagranie. Tak brzmiał normalny głos Hitlera

Zdjęcie listu opublikował na swoim profilu na Facebooku burmistrz miasta Nowe Skalmierzyce - Jerzy Łukasz Walczak. W komentarzach pod postem pojawiły się sugestie, aby poszukać potomków Jana Karalewskiego oraz Władysława Sobańskiego i dowiedzieć się, jak dalej potoczyły się ich losy.

bELvhbfx

Burmistrz zapewnił, że sprawą zajmie się gminny archiwista. Dodał także, że list zostanie odpowiednio wyeksponowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELvhbfS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
hanka
rok temu
Ciekawe czy ten list jest prawdziwy.
Pit
rok temu
Zaraz pisowcy się podłącza i napiszą że to ich przodkowie już Polskę budowali i walczyli o niepodległość
Jurek
rok temu
A co ma wojna do dzisiejszej pracy Polaków w Niemczech albo firm niemieckich na terenie Polski. Dzisiaj Niemiec nie wykorzystuje pracowników jak Polak i wszystko na temat.
bELvhbfT
Mum
rok temu
Odp.do ASD.A co by powiedzieli nasi dziadkowie o dzisiejszych Polakach popierających PiS??? Na pewno wielu z Państwa czytało komentarze typu: "dla opozycji,lgbt otworzyć komory gazowe ","wysłać takich do obozów pracy na Wschodzie ","to są zdrajcy narodu " itd....Jak widać bolesna historia niczego wielu z nas nie nauczyła...Nie twierdzę,że wszyscy wyborcy pana Dudy tak myślą...ale nikt też głośno takich zachowań nie potępia ...
czajka
rok temu
Dziś jest gorsze zagrożenie bo chcą dzieci rozprawiczać od przedszkola w imię zabawy dorosłych.
valdlee
rok temu
Teraz sprowadza się niemieckie firmy do Polski a raczej do W-wy i Gdańska ...Celuje w tym Czaszkowski !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić