Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce. Robili remont dworca

26

Niezwykłego odkrycia dokonano Nowych Skalmierzycach (woj. wielkopolskie). W trakcie remontu zabytkowego dworca kolejowego znaleziono zamurowaną w ścianie butelkę, w której znajdował się list napisany w 1941 roku. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Niezwykłe odkrycie w Wielkopolsce. Robili remont dworca
(Facebook.com)

List został odnaleziony podczas remontu zabytkowego dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach. Napisano go 15 marca 1941 roku. Autorami są dwaj mężczyźni, którzy, jak wynika z treści, byli przymusowymi robotnikami w czasie okupacji.

Autorzy proszą znalazcę listu, aby wspomniał o nich i okupacji hitlerowskiej. Przedstawiają się jako Jan Karalewski, urodzony 27 stycznia 1902 roku, i Władysław Sobański, urodzony 13 maja 1900 roku. List, choć zniszczony, wciąż jest czytelny.

Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi, jak to krzyżaki ludzi wysiedlali - napisali.
Zobacz także: Jedyne takie nagranie. Tak brzmiał normalny głos Hitlera

Zdjęcie listu opublikował na swoim profilu na Facebooku burmistrz miasta Nowe Skalmierzyce - Jerzy Łukasz Walczak. W komentarzach pod postem pojawiły się sugestie, aby poszukać potomków Jana Karalewskiego oraz Władysława Sobańskiego i dowiedzieć się, jak dalej potoczyły się ich losy.

Burmistrz zapewnił, że sprawą zajmie się gminny archiwista. Dodał także, że list zostanie odpowiednio wyeksponowany.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić