Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|

Płynął przez Bałtyk przez 90 lat. Niesamowite znalezisko

72
Podziel się:

Z Bałtyku wyłowiono list w butelce. Został on napisany i wrzucony do Bałtyku 8 lipca 1929 roku. Po 90 latach list, którego autorem jest pochodzący z Wałbrzycha Erich Sanitter, znalazł rybak. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Płynął przez Bałtyk przez 90 lat. Niesamowite znalezisko
(Facebook.com, Edyta Rożek)

Butelka została wyłowiona z Zalewu Wiślanego pod koniec grudnia 2019 roku przez jednego z rybaków. Jest niemal przezroczysta i ma porcelanowy korek. Na szkle znajduje się nazwa przedwojennego browaru z Elbląga - Gebr. Herkenrath Elbing.
.
List trafił w ręce pani Edyty Stożek. Na swoim profilu na Facebooku opublikowała zdjęcia znaleziska. Dodała, że rybakiem, który wyłowił butelkę, był jej brat.

Postawił na półce w domu. Stała tak chyba z miesiąc. Brat widział, że tam jest list, jednak nie zdecydował się otworzyć przesyłki. Musiałam to zrobić ja. Byłam bardzo ciekawa, co to za wiadomość - stwierdziła pani Edyta, cytowana przez "Głos Pomorza".

Zobacz także: List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

Wiadomość jest w doskonałym stanie. Tylko w kilku miejscach papier jest pożółkły i przetarty. Nie uniemożliwia to jednak odczytanie treści. Tekst został napisany niebieskim atramentem, w języku niemieckim

Użytkownicy Facebooka pomogli w tłumaczeniu listu. Wiadomość szukała adresata przez 90 lat.

Ta butelka została wrzucona do wody dnia 8 lipca 1929 r. z parowca Kahlberg w drodze z Gdańska do Piławy. Jeśli ta butelka zostanie znaleziona, proszę o wiadomość – cytuje treść listu "Głos Pomorza".

Autor podpisał się jako Erich Sanitter. Podał także adres Muhlenstrasse 34 w dzisiejszym Wałbrzychu (Waldenburg Schl. Deutschland).

Przed wojną Mierzeja Wiślana, Krynica Morska były celem urlopowym mieszkańców niemal całych Niemiec. Rejon ten bardzo intensywnie rozwijał się pod względem turystycznym. Również żegluga pasażerska kwitła. Statek był bardzo popularnym środkiem transportu, częste kursy odbywały się między Gdańskiem, Elblągiem, Królewcem, Krynicą Morską i Piławą.

Znajomi pani Edyty chcą odnaleźć żyjących krewnych autora. Rozpoczęli już poszukiwania w archiwach. Sprawa może mieć swój ciąg dalszy.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
wdzivny
2 lata temu
Myślałem, że coś ciekawego w liście, a tu tylko wiadomość, że ten co wrzucił był tylko ciekawy, kiedy kto tę butelkę wyłowi. a do Mikolaja - sądzę, ze coś się dzieje i że Elbląg stanie się znowu portem morskim, co powinno było być od zawsze, ale Imperium Rosjanie obsiadło Królewiec, zamiast oddać go np Litwinom, albo Łotryszom
Grzegorz
3 lata temu
Ale zalew Wislany jest brudny
Yale
3 lata temu
A gdyby tak wrocily granice z 1914roku?Kto by plakal?
Jozef
3 lata temu
Duda to prezydent Polski!Oceni Go dopiero historia!
Polacy
3 lata temu
"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! -
Kuzyn
3 lata temu
Czy zostawił jakąś kasę w markach Niemieckich?
Ktoś
3 lata temu
Super 👌
lvb,vlp
3 lata temu
Jak to się nic nie dzieje ?. Las wykarczowany, drewno spieniężone. Przekop będzie!(albo nie).
Hans
3 lata temu
Jaka piękna polszczyzna gotycka :)
Ludo
3 lata temu
Ten Niemiec to potem napewno se robił, wycieczki po całej europie z biurem podróży WEHRMACHT hee hee
Jawohlen
3 lata temu
A po co szukać, zaraz się okaże, że to my musimy zapłacić mu reparacje.
Młodzież
3 lata temu
As to tak jak to jest zrobione padł na mnie że manekiny maszyny i urządzenia do końca
plplpl
3 lata temu
Ciekawe. Warto odnaleźć krewnych.
tutu
3 lata temu
Woda z Bałtyku wpływa do Zalewu Wiślanego przez Cieśninę Piławską. Słyszałeś o tzw. cofce? Jest wówczas gdy wiatr z północy wciska wodę z Bałtyku do Zalewu Wiślanego i min grozi to powodzią na Żuławach. Zalewa czasami tez część Elbląga. Mierzeja Wiślana jest piękna ! Fajna propozycja na urlop i wypoczynek- całą Mierzeja tonie w lasach, szum morza świeże powietrze, jest super!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić