oprac. Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Niezwykłe ustalenia naukowców. Słonie zwracają się do siebie po imieniu

7

Jak wynika z badań opartych na obserwacji dzikich stad słoni w Kenii, zwierzęta te zwracają się do siebie odpowiednikiem imienia charakterystycznym dla każdego osobnika. "Obserwacje wskazują, że słonie mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia" – podkreślił kierownik badania prof. George Wittemyer w artykule opublikowanym w poniedziałek na łamach czasopisma naukowego "Nature".

Niezwykłe ustalenia naukowców. Słonie zwracają się do siebie po imieniu
Słonie zwracają się do siebie po imieniu (Pixabay)

"Słonie nie tylko posługują się specyficzną wokalizacją dla każdego osobnika, ale rozpoznają przeznaczone dla nich wołanie i odpowiadają na nie, ignorując te skierowane do innych" – powiedział w rozmowie z AFP autor publikacji Michael Pardo, biolog z Colorado State University.

Naukowiec wskazał, że "potwierdza to tezę, iż słonie mogą wymyślać dla siebie dowolne nazwy".

Obserwacja słoni była prowadzona przez wiele lat. Prowadzono ją w latach 1986-2022 i polegała na analizie pomruków samic słoni afrykańskich (Loxodonta africana) oraz ich potomstwa. Objęła ona tereny Parku Narodowego Amboseli w południowej Kenii oraz rezerwaty Samburu i Buffalo Springs na północy kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stado słoni, o których mówi o nich cały świat. Zobacz nagranie z Chin

Niezwykłe odkrycie naukowców. Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Do tej pory uważano, że tylko dwa gatunki zwierząt zwracają się do siebie po imieniu. Chodzi o delfiny butlonose (Tursiops truncatus) i papugi pomarańczowoczelne (Eupsittula cancularis). Gatunki te komunikują się ze sobą, naśladując głos osobnika, który je zawołał.

Teraz jednak biolodzy dokonali nowego odkrycia. Biolodzy rozróżnili 469 kontaktów między słoniami, w których 101 słoni było nadawcami komunikatów, a 117 odbiorcami.

Autorzy badania podkreślają wyjątkowość komunikacji wśród słoni, bowiem dwa osobniki zwracają się do siebie, wydając określony sygnał. Imię to niekoniecznie było używane przez inne słonie w odniesieniu do tego samego członka w stadzie.

Słoń, do którego zwracał się inny słoń, wyraźnie rozróżniał, które zawołanie było skierowane do niego i ignorował te kierowane do innych. Dodatkowo odgłosy w formie chrząknięć słonie potrafią stosować w komunikacji na odległość. Umiejętność ta nie jest łatwa i do jej przyswojenia potrzeba wielu lat nauki.

Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazuje, że, jak podkreślił jego kierownik prof. George Wittemyer, "słonie mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić