Niezwykłe zjawisko w Hiszpanii. Kula ognia przecięła niebo

9

Niesamowite zjawisko zaobserwowano na hiszpańskim niebie. Pędząca z niewiarygodną prędkością kula ognia zaskoczyła nawet naukowców.

Niezwykłe zjawisko w Hiszpanii. Kula ognia przecięła niebo
Kula ognia zaskoczyła mieszkańców Hiszpanii (YouTube)

Wielka kula ognia była wyraźnie widoczna przez prawie minutę nad dużą częścią kraju. Skała weszła w atmosferę ziemską z imponującą prędkością 61 000 km/h.

Kula ognia nad Hiszpanią

Zjawisko było o tyle niezwykłe, że zwykle większość "ognistych kul" na niebie gaśnie natychmiast lub przynajmniej w ciągu kilku sekund, a ta asteroida paliła się przez prawie sześćdziesiąt sekund.

Zjawisko mogli podziwiać 16 kwietnia mieszkańcy prawie całego kraju. Podróż kuli ognia rozpoczęła się w północno-zachodniej części kraju nad prowincją Lugo i powędrowała w kierunki Madrytu.

Po prawie minucie światło kuli ognia zgasło u wybrzeży Almerii. Leciała około 87 kilometrów nad Morzem Śródziemnym, zanim opuściła ziemską atmosferę i zniknęła z pola widzenia.

Niezwykła asteroida

Astrofizyk Jose Maria Madiedo doszedł do wniosku, że ta skała kosmiczna była tak zwaną "pasącą kulą ognia" - rzadkim typem asteroidy, która nie uderza w Ziemię, a jedynie przedziera się przez jej atmosferę przed powrotem w kosmos.

"Takie meteory są znane jako pasące się ogniste kule, ponieważ tylko pasą się w ziemską atmosferę, a nie zanurzają się w niej. Jest to możliwe dzięki kątowi, pod jakim lecą" - dowiadujemy się ze strony Phys.org.

Podobnie jak kamień, który odbija się od powierzchni jeziora, a nie zanurza się w nim, meteoroid może odskoczyć od atmosfery, jeśli jego kąt jest bardzo mały - czytamy na portalu
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić