Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

NASA prowadzi śledztwo na Ziemi. W ruch poszły satelity

23
Podziel się

NASA to nie tylko eksploracja kosmosu, ale także obserwacja zmian zachodzących w ekosystemach ziemskich. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi agencja kosmiczna mówi o przeprowadzanym "śledztwie" na naszej planecie.

NASA prowadzi śledztwo na Ziemi. W ruch poszły satelity
Pożary w Amazonii w 2020 roku. Satelity NASA obserwują oznaki z kosmosu (NASA)
bEEbWKiJ

Z perspektywy kosmosu flota satelitów NASA obserwujących Ziemię bada i wyjaśnia powiązania między różnymi ekosystemami na świecie. Z góry naukowcy mogą obserwować, jak czynniki takie jak wylesianie, zmiany klimatyczne i katastrofy wpływają na lasy i gatunki roślin oraz jak zmiany roślinności wpływają na jakość powietrza, cieków wodnych i klimat.

NASA śledzi zmiany na Ziemi

Narzędzia NASA, w tym np. kamera termowizyjna na satelicie elektrowni jądrowej Suomi, pozwala szybko zaobserwować np. niebezpieczne pożary lasów. W 2020 roku czujniki te wykryły 1,4 miliona pożarów. Wytwarzany podczas nich dym może unosić się nad kontynentem i zostać na czas zauważony z kosmosu, co umożliwia bezzwłoczne podjęcie odpowiednich kroków.

bEEbWKiL

Dzięki instrumentom, które zbierają obrazy powierzchni Ziemi, naukowcy mogą również śledzić skalę wyrębu lasów na przestrzeni lat, a nawet dziesięcioleci. Amazonia to największy tropikalny las deszczowy na świecie, ale niestety jest go coraz mniej. Obecnie traktory i buldożery oczyszczaj duże połacie roślinności, aby zrobić miejsce dla hodowli bydła i upraw na skalę przemysłową. Dane satelitarne Landsat są wykorzystywane do mapowania terenu w Brazylii z perspektywy historycznej, począwszy od 1984 r.

bEEbWKiR

Śledzenie zdrowia roślin z kosmosu

Satelity mogą wykryć, jak "zielone" są obszary na Ziemi. Podczas gdy pożary, wylesianie i susze powodują, że tropikalna Amazonia jest mniej zielona, ​​ocieplenie w Arktyce prowadzi do zazielenienia tundry i regionów borealnych. Korzystając z 87 000 zdjęć Landsat obejmujących prawie trzy dekady, naukowcy odkryli, że jedna trzecia pokrycia terenu Kanady i Alaski wyglądała inaczej w 2012 r. niż w 1985 r.

Nowy zestaw instrumentów NASA w kosmosie mierzy również stan lasów. Instrument Global Ecosystem Dynamics Investigation, znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykorzystuje lasery do pomiaru wysokości drzew, umożliwiając naukowcom zbadanie, jak zmieniają się ekosystemy i cykle węgla i wody w ocieplającym się klimacie.

bEEbWKiS

Chociaż zmiany klimatyczne wpływają na wzrost i zdrowie roślinności, na to mają również wpływ na naturalnie występujące wzorce pogodowe. Naukowcy z NASA Harvest badają powiązania między wzorcami pogodowymi El Niño/La Niña a warunkami uprawy i plonami we wschodniej i południowej Afryce. Naukowcy odkryli, że południowa Afryka ma tendencję do zmniejszania plonów w fazie El Niño, podczas gdy we wschodniej Afryce w tych latach plony rosną – wiedza ta może pomóc rolnikom i decydentom w przygotowaniu się do danego sezonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbWKjm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
AstroAmator
5 miesięcy temu
Szanowne WPół do ostatniej sekundy, nie zatrudniajcie nawiedzonych dzieci, choć dobrze im życzę.
czytelnik
5 miesięcy temu
a katasrofy z 2010 jakos nie mogły zarejestrować??/
JMJanowski
5 miesięcy temu
Rządzące elitki świata Zachodniego sterują podległymi im obywatelami przy pomocy KŁAMSTW !
bEEbWKjn
SuperGość
5 miesięcy temu
Jedyna rada to starą metodą Ludowego Wojska Polskiego zamalować śnieg i skały w Himalajach, Andach czy Alpach na zielono. Eksperci z NASA się uspokoją a my wszyscy za kilka lat umrzemy w błogiej niewiedzy. Na głupotę ludzką nie ma mocnych
sun
5 miesięcy temu
Za 100 lat najbogatsi zamkną się w zielonych enklawach, a biedota będzie zdychać z głodu, pragnienia i chorób.
gryzli
5 miesięcy temu
Pod lamentem nie ma podpisu a wyrębu na Alasce jakby nie było
turysta
5 miesięcy temu
Wolność Tomku w swoim domku. W Beneluksie lasów prawie nie ma a krytykują Brazylię.
hipokryta
5 miesięcy temu
Fajnie jest komuś nie pozwalać rozwijać rolnictwa aby wyżywił coraz większą swoją populację i a następnie sprzedawać mu produktu bo u sprzedających lasy wycieli 200 lat temu i teraz pouczają z korzyscią da siebie.
wb.
5 miesięcy temu
To dobra okazja do zaobserwowania "zmam" na Krymie i wzdłuż rosyjsko- ukraińskiej granicy.
jerzy
5 miesięcy temu
dom wariatów, najpierw banki finansują farmerów za zakładanie pól uprawnych soji na wypalanej dżungli a potem obciążają resztę świata opłatą klimatyczną
ARP
5 miesięcy temu
Mnie osobiście boli że wycinają amazonię ale wiem, że wcześniej to zrobiono w Europie i Północnej Ameryce z tego samego powodu, i mało kto ma ochotę do tego wrócić. Będą narzekać na Brazylię ale drzewa u siebie nie posadzą bo przecież wszystko zostało sprzedane. Mówiło się w pewnym okresie, że wiewiórka która wskoczyła na drzewo w Hiszpanii zeskakiwała w Italii. Zamiast tak dotować wiatraki które po 20 latach trzeba remontować wykupujcie najtańsze grunty pod państwowe lasy.
yyl
5 miesięcy temu
Tak jak w sporcie doping tak śledztwo Amerykanów dla ziemi wykażę tylko jako szkodników ziemi Rosję i Chiny. bo przecież USA nie truje sportowców i ziemi.
Cos mi sie wy...
5 miesięcy temu
Ze Nasz Stworca ktory ograniczyl nasz wiek do 120 lat i nie chcial zeby Nasz muzg funkcjonowal w 100 % tylko kilku ( Albert Einstein okolo 7 lub 8 % ) Nie pomysla ze czlowiek bedzie niszczyl ta Planete az doprowadzi do tragedi. Szkoda. Moze jak by pozwolil to stworzyli bysmy sobie Raj na Ziemi i zaopobiegli wielu niekorzystnym zjawiskom rzeczom itd. Dzisiaj przynajmniej moze my z Kosmosu obserwowac wyciagac wnioski i probowac cos zrobic. Tylko ze dzisiaj to juz za pozno. Niestety. Zniszczymy ta Planete zanieczyscimy bedziemy patrzec jak umiraja Wieloryby delfiny a dzikie zwierzeta nie beda mogly sobie znalezc miejsca na tej Ziemi.Ludzi to nie obchodzi Ludzie mysla tylko o swoich potrzebach luksusach i wygodach. Dostalismy od Stworcy Raj zostawimy po sobie tylko zgliszcza
bEEbWKjf
???
5 miesięcy temu
ciekawe dlaczego nie można komentować informacji dotyczących napięcia na linii Moskwa-Praga, Nawalny i napięcie Rosja-Ukraina.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić