Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"ISS zaczyna się sypać". Kosmiczna decyzja Putina

9
Podziel się

Rosja chce zbudować własnego sztucznego satelitę. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał w poniedziałek sam Władimir Putin. Satelita miałby zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

"ISS zaczyna się sypać". Kosmiczna decyzja Putina
Władimir Putin podpisał rozporządzenie o budowie rosyjskiej alternatywy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Getty Images, PAP)
bEUIwvdx

Jak twierdzą rosyjskie media, ISS jest od jakiegoś czasu w fatalnym stanie. Przybywający na stacji kosmonauci mają borykać się z wieloma problemami. Dlatego Rosja podjęła decyzję o budowie własnego zamiennika.

"ISS zaczyna się sypać". Rosja chce zbudować własną stację kosmiczną

Nowa stacja kosmiczna zostanie nazwana ROSS. Składać się będzie z od trzech do siedmiu modułów. Będzie mogła pomieścić na pokładzie maksymalnie cztery osoby.

bEUIwvdz

Projekt został zatwierdzony przez Władimira Putina w poniedziałek. Data jest nieprzypadkowa. To właśnie wtedy przypadła 60. rocznica przełomowego lotu Jurija Gagarina, który został pierwszym człowiekiem w kosmosie.

Inwestycja była jednak planowana już od jakiegoś czasu. Pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się w listopadzie. Według zapowiedzi rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, stacja ROSS może zostać wyniesiona na orbitę pod koniec 2024 roku.

Zgodnie z umową, do 2025 roku Rosja będzie korzystać z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak trzeba zauważyć, że wiele elementów ISS jest poważnie uszkodzonych. Nie da się ich wymienić. Spodziewamy się, że po 2025 roku stacja może zacząć się sypać – podkreślił w rozmowie z Rosyjską Akademią Nauk kosmonauta Władimir Sołojow.
bEUIwvdF

Roskosmos będzie dalej współpracować z USA i Chinami

Pomimo tego, że Moskwa chciałaby działać samodzielnie, Roskosmos zatwierdził w ostatnim czasie kolejne umowy międzynarodowe. Rosjanie nadal będą współpracować z Amerykanami jeśli chodzi o loty kosmiczne. Roskosmos planuje także współpracę z Chinami w ramach misji na Księżyc.

Przestrzeń kosmiczna była w okresie zimnej wojny kluczowym elementem rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Obecnie jednak oba kraje obecnie pomagają sobie w jej eksploracji. Przykładem może być choćby sytuacja z początku roku, kiedy to amerykańscy astronauci na ISS dzieli się jedzeniem z rosyjskimi kosmonautami, których dostawa żywności z Ziemi była opóźniona.

bEUIwvdG

Obejrzyj także: Mikroby nieznane nauce. W kosmosie rozwinęło się nowe życie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUIwvea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
jonbakari
8 miesięcy temu
co za brednie - sypie się tylko ruski moduł - sracz nie działa i są szczeliny przez które wycieka powietrze. Ponadto ruski Progress nie poleciał i ruskie kasmanawty dostali prowiant od amerykanów. a co do współpracy to o nie ma o czym mówić ponieważ to już dwa różne światy technologiczne. Innymi słowy artykuł napisany na zamówienie ruskiej ambasady. na szczęście dla umierającej polskie demokracji rosja jest w stanie agonalnym.
Janko
8 miesięcy temu
Za mało ziemniaków i cebuli zabrali ze sobą ???
Rysiek z kran...
8 miesięcy temu
Podjął decyzję że leci z łajką na księżyc
bEUIwveb
ha ha ha
8 miesięcy temu
On własnego narodu nie potrafi wyżywić! Czysty PR - jak wszystko, co teraz w Rosji!
Hamlet
8 miesięcy temu
Ale czy wszystkie polecą w kosmos?
hania z piły
8 miesięcy temu
może nasz kryształ poleci
asd
8 miesięcy temu
Drewniana makieta Burana jeszcze im została
abc
8 miesięcy temu
Pierwsza była stacja Mir. Korzystali z niej także Amerykanie. Później nastąpił czas międzynarodowej stacji ISS, do budowy której przyczynili się Rosjanie. Ale ta ma już swoje lata i niedługo przyjdzie pora na zmianę. Kwestia, czy Rosja pozostanie przy pomyśle budowy własnej stacji, czy powstanie kolejna międzynarodowa konstrukcja. W tej chwili do gry mogą dołączyć Chiny, a nawet Indie.
BumCyk
8 miesięcy temu
No to krzyż na drogę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić