Nagranie z Gdyni. Niesamowity widok na Zatoce Gdańskiej

181

Jeden z internautów zaobserwował ostatnio niezwykłe zjawisko na Zatoce Gdańskiej i podzielił się nim w sieci. Te statki wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu!

Nagranie z Gdyni. Niesamowity widok na Zatoce Gdańskiej
Internauta wrzucił do sieci niezwykłe nagranie znad Zatoki Gdańskiej (YouTube)

Niezwykły widok udało się zarejestrować na Zatoce Gdańskiej jednemu z internautów. Na nagraniu są cztery duże statki. Z daleka nie widać w tym nic niezwykłego, ale po przybliżeniu statki dosłownie wydają się lewitować.

Zatoka Gdańska. Statki lewitowały

Wideo zostało nakręcone w niedzielę 18 kwietnia. Według ekspertów ten wyjątkowy widok zawdzięczamy zjawisku zwanemu mirażem doskonałym. To złudzenie optyczne, które powstaje przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Niedawno podobny efekt optyczny dostrzeżono także u wybrzeży Kornwalii. Zjawisko było tak widowiskowe, że zdjęcie wykonane przez Davida Morrisa udostępniło na Instagramie nawet BBC. Wielki tankowiec wygląda, jakby unosił się wiele metrów nad powierzchnią wody.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

W poście meteorolog BBC David Braine wyjaśnia, że to efekt tzw. mirażu doskonałego. Iluzję optyczną można zaobserwować, gdy przy tafli wody znajduje się zimne powietrze, a nad nią unosi się ciepłe. Zimne powietrze jest gęstsze, dlatego zakrzywia światło, co dla ludzkiego oka zmienia wygląd dalekiego obiektu.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić