o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Znany ksiądz mówi o tajemniczych "duszach non". Co to takiego? Tłumaczy

223
Podziel się

Ojciec Jacek Prusak uważa, że w przyszłości Kościół, obok duszpasterstwa osób wierzących, będzie musiał dodatkowo skupić się na wsparciu duchowym "non". Kto to taki?

Znany ksiądz mówi o tajemniczych "duszach non". Co to takiego? Tłumaczy
o. Prusak (Twitter.com)
bECTAUkB

Słowo "non" pojawiło się w zasadzie przez przypadek. Wzięło się z języka angielskiego. Osoby, które na pytanie "jaka jest twoja religia", odpowiadały "żadna", czyli po angielsku "none". Osoby takie nie są jednak typowymi agnostykami ani ateistami.

Jezuita o. Jacek Prusak analizuje to coraz powszechniejsze zjawisko. Według niego w skład "nonów" wchodzą zarówno osoby religijnie obojętne, agnostycy, antyklerykały, ale również osoby, które, jak mówi, są "rozczarowane lub zranione przez tradycyjne instytucje religijne”.

bECTAUkD
(Są to ludzie - red.) otwarci i szczerze poszukujący, często także łaknący i pragnący prawdy i sprawiedliwości - powiedział "Tygodnikowi Powszechnemu" krakowski jezuita.

Noni zachowują pewne praktyki religijne - czytają Biblię czy modlą się. Zdarza się też, że uczestniczą w nabożeństwach. Czasem korzystają ze wschodnich praktyk duchowych, takich jak medytacja.

Skąd zatem biorą się takie osoby? Duchowny mówi o dwóch ścieżkach. Pierwszym źródłem jest postępujące zeświecczenie społeczeństwa, wynikające z późnych małżeństw czy rodzicielstwa. Drugim źródłem może być polaryzacja polityczna społeczeństwa - religia leży zbyt blisko polityki.

bECTAUkJ

Amerykańskie badania pokazują, że „noni” stanowią obecnie aż 30% osób poniżej 30 roku życia na terenie USA.

Kościół Katolicki podchodzi do takich osób, póki co, sceptycznie. Nic dziwnego - statystki dobitnie pokazują, że "nonów" przybywa, a chrześcijan ubywa. Duchowny zauważa, że minie sporo czasu, zanim między nimi dojdzie do ekumenicznego dialogu.

Zobacz także: Religia na maturze? Dariusz Piontkowski komentuje postulat Kościoła Katolickiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECTAUle
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(223)
Bezdomny
6 miesięcy temu
Obciągnę Tadeuszowi Rydz. flaka za dwa złote.
papa dont pri...
6 miesięcy temu
nie pochlebiaj sobie....boga nie oszukasz...chrzescijan to wy juz dawno wybiliscie........
oko
6 miesięcy temu
Abp. Głódź jest na emeryturze od sierpnia zeszłego roku. Kapłan pełnił wcześniej funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego i z tego tytułu przysługuje mu nie tylko emerytura kościelna, ale i generalska. Jak wylicza "Fakt", miesięczny dochód Głódzia może wynosić nawet kilkanaście tys. złotych. Biskup senior ma też prawo do służbowego mieszkania z kaplicą, zwrotu kosztów wynajęcia opiekuna, dodatków na wyżywienie i pokrycie kosztów leczenia. Na tym jednak nie koniec. Sławoj Leszek Głódź, oprócz kościelnych przywilejów, ma ogromny majątek prywatny. Jak pisaliśmy na łamach WP Finanse, do Głódzia należy pałac w Bobrówce, jego rodzinnej wsi. W bocznych skrzydłach pałacu działa gabinet rehabilitacyjny. Biskup ma też ogromną posiadłość z dala od centrum Bobrówki. Znajduje się w niej kompleks budynków, do którego przylega hodowla danieli.
bECTAUlf
Proboszcz
6 miesięcy temu
Skąd zatem biorą się takie osoby? Duchowny mówi o dwóch ścieżkach. Pierwszym źródłem jest postępujące zeświecczenie społeczeństwa, wynikające z późnych małżeństw czy rodzicielstwa. Ot wypowiedział się bezdzietny kawaler...
HIHI
6 miesięcy temu
W tym kościółku nic tylko brednie się słyszy marność ok nad marnosciami .
XXX
6 miesięcy temu
Ja na przykład nie rozumiem dlaczego chcą zamknąć kościoły w czasie pandemii przecież tam jest wtedy naturalna selekcja wyborców pis-u.
Jan
6 miesięcy temu
Jak się ma dużo czasu to się właśnie plecie bzdury
rob
6 miesięcy temu
No cóż ojciec Prusak ma chyba ambicje na to, że wybiorą go kiedyś na papieża tej religii "Non". Doskonale pasuje, ale z pewnością będzie miał wielu konkurentów do tej godności np: ks. Sowa, Giżyński. Jest wielu takich "myślicieli" z bałaganem w głowie.
Non
6 miesięcy temu
Tego ,,ojca", niby ,,papy", to takie poniekąd pierdolenie kotka za pomocą młotka na korzyść chrześcijaństwa, ukrywający przy tym argumenty zasadnicze tego zjawiska. Może czyni to świadomie, a może z braku dobrej wiedzy. Choć występuje tu jedno i drugie. Ja, jako wg. niego non, nie będę tu wiele ujawniał, bo książki można pisać. Ale powiem, że nigdy dobrowolnie nie stanę się dobrym i całkowitym wyznawcą jakiejkolwiek dotychczas istniejącym religią; choć o wiele bliżej mi do ateizmu.
ks Henryk
6 miesięcy temu
rozsądny człowiek, czyli taki któremu najwyższy nie poskąpił rozumu nie kłóci się do usranej śmierci o to ile diabłów mieści się na łepku od szpilki.
Bezdomni
6 miesięcy temu
Mało dóbr mają? Cudze zabierają! Próba Wiary Magazyn Ekspresu Reporterów YouTube
Glocck
6 miesięcy temu
Świat upada, faktycznie tragedia co te wszystkie zboczuchy będą robic w czasie przerwy wielkanocnej, no jak tu żyć.
Mic
6 miesięcy temu
Film "Zrabowana wolność człowieka"(jest w internecie) wszystko wyjaśnia dobrze by było żeby sobie kleryki obejrzały może by się w końcu nawrócili przestali zwodzić innych
bECTAUkX
Tor 43
6 miesięcy temu
Jeszcze jeden najmądrzejszy dobry duszek. Spójrz krytycznym okiem na to co kk wyrabia i zrozumiesz pan dlaczego ludzie coraz częściej nie wierzą w Waszą religię. Następny od obłudy i pouczania ale zawsze to nie oni winni jak dzieciaki w przedszkolu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić