Aniela Siwek| 

Nowa tajemnicza choroba atakuje dzieci. Epidemia jeszcze w tym roku? Już ostrzegają

26

Rządowa amerykańska agencja CDC ostrzegła rodziców i lekarzy, że spodziewa się kolejnej epidemii w tym roku. To rzadka, ale zagrażająca życiu choroba, która dotyka głównie dzieci.

Nowa tajemnicza choroba atakuje dzieci. Epidemia jeszcze w tym roku? Już ostrzegają
(Getty Images)

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ogłosiły we wtorek, że jeszcze w tym roku spodziewają się kolejnej epidemii. To rzadka choroba, dotykająca średnio jedną osobę na milion, dotykająca głównie dzieci. Mowa o zwiotczającym zapaleniu rdzenia kręgowego (AFM). 

Tajemnicza choroba zaatakuje jeszcze w 2020 roku

Zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego pojawia się co dwa lata między sierpniem a listopadem. Ostatni szczyt miał miejsce w 2018 r. kiedy do CDC zgłoszono 238 przypadków tej choroby. Zdaniem CDC rodzice i lekarze powinni być czujni, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać objawy.

Zapalenie postępuje szybko, nawet w ciągu kilkunastu godzin. Może doprowadzić do trwałego paraliżu lub zagrażającej życiu niewydolności oddechowej u wcześniej zdrowych pacjentów. 

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Konfederacja nie chce maseczek. Tomasz Dzieciątkowski: ukarać mandatami

Lista objawów jest długa i częściowo przypomina te, które pojawiają się przy zakażeniu koronawirusem. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem, gorączka, ból lub drętwienie kończyn, trudności w chodzeniu, mówieniu lub połykaniu, ból głowy, ból pleców lub szyi, a także osłabienie mięśni twarzy. Rodzice powinni natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli u dziecka wystąpi nagłe osłabienie kończyn. 

W 2018 roku większość pacjentów miała choroby układu oddechowego lub gorączkę przed wystąpieniem osłabienia kończyn. To prowadzi naukowców do przypuszczenia, że ​​ostre zapalenie rdzenia kręgowego jest wywoływane przez wirusa. Jednak wiele na temat tej choroby pozostaje tajemnicą.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić