Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Nowe informacje o koronawirusie. COVID-19 może prowadzić do udaru i zmian w mózgu

11

6 na 10 osób, które chorują na COVID-19, miało udar po zakażeniu koronawirusem. Badanie przeprowadzono na 125 Brytyjskich pacjentach.

Nowe informacje o koronawirusie. COVID-19 może prowadzić do udaru i zmian w mózgu
Koronawirus może prowadzić do udaru i uszkodzeń mózgu. (Getty Images, BSIP)

U 6 na 10 pacjentów, koronawirus może spowodować trwałe zmiany w mózgu. Tak wynika z najnowszych badań, podaje dailymail.com.

Brytyjscy naukowcy przyglądali się 125 osobom, które zostały hospitalizowane w związku z infekcją koronawirusa. Pacjenci, którzy zostali wybrani przez lekarzy, należeli do grupy najciężej chorych.

Koronawirus. COVID-19 może prowadzić do udaru i zmian w mózgu

Aż 62 proc. osób z grupy badanych, podczas pobytu w szpitalu miało udar mózgu. Jedna trzecia miała psychozę i objawy podobne do demencji.

Jednak badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu, Southampton, Newcastle i Londynu przyznają, że ich badania nie są wystarczające, żeby wyciągnąć konkretne wnioski. Jednak badania pomagają zrozumieć, jakie uszkodzenia może wywołać infekcja układu oddechowego.

U osób, które przeszły udar, zakrzepy wędrują do mózgu, gdzie blokują dopływ krwi i odżywianie mózgu. W efekcie dochodzi do udaru. Zakrzepy są spowodowane ciężkim stanem zapalnym układu oddechowego. Jest to przykład udaru niedokrwiennego, który przeszło 57 badanych pacjentów. 9 chorych na COVID-19 miało udar z wylewem krwi do mózgu.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dr Paweł Grzesiowski ocenia działania ministra Łukasza Szumowskiego

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić