Robert Czykiel| 

Nowe przepisy dla kierowców od lipca. Łatwiej można stracić prawo jazdy

139

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wejdą w życie na początku lipca. Ministerstwo Infrastruktury liczy, że dzięki temu będzie można skuteczniej walczyć z piratami drogowymi.

Od lipca wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców
Od lipca wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców (Pixabay)

Wielkimi krokami zbliżają się nowe przepisy kodeksu ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury chce, by weszły w życie na początku lipca. Oficjalny termin jeszcze nie jest znany, ale kierowcy muszą przygotować się na to, że łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

Od lipca nowe przepisy dla kierowców. Co się zmieni?

Obecnie można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Przepis ten jednak dotyczy tylko obszaru zabudowanego, ale to się zmieni. Nowe przepisy sprawią, że także poza terenem zabudowanym będą nam grozić takie same konsekwencje.

Do tej pory policja karała mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Teraz po prostu stracimy uprawnienia do kierowania pojazdami na trzy miesiące. To ma być bat na piratów drogowych, którzy szaleją poza obszarem zabudowanym

Wracając do obszarów zabudowanych, gdzie obecnie obowiązują dwa limity prędkości. W godzinach 23-5 można jeździć 60 km/h, a od 5 do 23 musimy stosować się do ograniczenia do 50 km/h. To zostanie ujednolicone i przez całą dobę dozwolona prędkość będzie wynosić 50 km/h.

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi także pierwszeństwo pieszego jeszcze przed wejściem na przejście. Kierowca będzie mieć obowiązek zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by w razie potrzeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który chce wejść na przejście. To jednak nie zwalnia pieszego z obowiązku zachowania ostrożności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić