Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Sprawdź, co się zmienia od dzisiaj

18

1 sierpnia zaczynają obowiązywać nowe zasady wjazdu do Niemiec. Władze tego kraju zdecydowały się na zaostrzenie restrykcji. Co trzeba zrobić, by móc wjechać do Niemiec?

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Sprawdź, co się zmienia od dzisiaj
Polsko-niemieckie przejście graniczne (Getty Images)

Od 1 sierpnia wjazd do Niemiec jest możliwy co do zasady wyłącznie z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i powietrzną.

Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed przyjazdem do Niemiec. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. Wynik testu musi być w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku - informuje gov.pl.

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Kto nie musi posiadać wyniku testu?

  • dzieci do 12 r. życia;
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
  • ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);
  • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
  • pracownicy transgraniczni;
  • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Potwierdzenie zaszczepienia lub bycia ozdrowieńcem może stanowić Unijny Certyfikat COVID-19. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownicy transgraniczni i osoby w małym ruchu granicznym nie muszą mieć negatywnego wyniku testu, gdy przekraczają granicę lądową. Jeżeli jednak przylatują do Niemiec, to muszą mieć negatywny wynik testu albo skorzystać z innego zwolnienia.

Jeżeli po przyjeździe do Niemiec wystąpią objawy zachorowania na COVID-19, skontaktuj się z właściwym urzędem ds. zdrowia - zaapelowano na gov.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić