aktualizacja 

Nowy pomnik Jezusa w Polsce. Ma mieć 18 m. Do urzędu wpłynął już wniosek

952

Do wydziału administracji budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy wpłynął wniosek o budowę 18-metrowego pomocnika Jezusa. Inicjatorem tego wniosku jest ksiądz Józef Orkowski, który na ten cel chce zdobyć pieniądze od swoich parafian.

Nowy pomnik Jezusa w Polsce. Ma mieć 18 m. Do urzędu wpłynął już wniosek
Ksiądz z Bydgoszczy chce postawić pomnik Jezusa. Ma plan skąd wziąć pieniądze (Youtube)

O całej sprawie poinformowała "Gazeta Wyborcza". Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy, u stóp 18-metrowego Jezusa mają pojawić się rzeźby dwóch siedzących orłów.

Bydgoscy urzędnicy stwierdzili podobno, że jeśli pomnik powstanie, to będzie to najwyższy pomnik w całej Bydgoszczy. Za wniosek odpowiada parafia Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Ogrody na Wyżynach, której proboszczem jest ks. Józef Orkowski. Kontrowersje budzi też fakt, że jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to tylko i wyłącznie dzięki pieniądzom parafian.

Obecnie nie ma jeszcze decyzji, czy radni z Bydgoszczy zdecydują się poprzeć ten pomysł. Nie wiadomo także, ile miałaby kosztować ta budowla. Koszt większego pomnika Jezusa w Świebodzinie szacowano na ok. 6 milionów złotych. To było jednak kilkanaście lat temu, a od tego czasu ceny materiałów budowlanych znacząco poszły w górę.

Bydgoszcz idzie śladami innych miast

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, mieście w województwie lubuskim, została wzniesiona w 2010 roku. Głównym inicjatorem budowy statuy był proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, ksiądz prałat Sylwester Zawadzki.

W 2001 roku rozpoczął on działania zmierzające do wybudowania pomnika o wielkości zbliżonej do rzeźby Chrystusa w Rio de Janeiro. Jednak imponujących rozmiarów żelbetowa figura nie tylko nawiązuje do brazylijskiego pierwowzoru, ale nawet jest od niego wyższa.

Swoją figurę, ale papieża Jana Pawła II, posiada także Częstochowa. Ogromny pomnik, liczący 13,8 m, znajduje się w Parku Miniatur Sakralnych. To największa taka budowla na świecie.

Zobacz także: Kulisy skandalu w białostockiej kurii. "Tajemnicza sauna"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić