Nowy premier Ukrainy? To warunek Rosjan. Jest reakcja

W poniedziałek pojawiły się doniesienia, że Rosja jest gotowa zakończyć działania militarne na terytorium Ukrainy, jeśli spełnione zostaną trzy warunki. Podawano m.in., że Rosjanie chcieliby zainstalować na stanowisku premiera Jurija Bojkę.

Nowy premier Ukrainy? To warunek Rosjan. Jest reakcja
Jurij Bojko z Julią Tymoszenko, zdjęcie listopada 2019 (Getty Images, Maxym Marusenko/NurPhoto)

W poniedziałek mogliśmy przeczytać o trzech warunkach stawianych przez Rosję. Po pierwsze, Wołodymyr Zełenski pozostałby prezydentem, ale Rosja mianowałaby Jurija Bojkę na premiera i to w jego rękach de facto byłaby władza. Po drugie, Ukraina musiałaby uznać Krym za terytorium Rosji i separatystyczne republiki w Donbasie za niezależne terytoria, a po trzecie, Ukraina musiałaby konstytucyjnie zarejestrować neutralny status. W efekcie nie mogłaby np. przystąpić do NATO.

Teraz pojawiły się nowe doniesienia. Źródło portalu zn.ua w partii Bojki zdradza, że według kierownictwa informacja o możliwości mianowania go premierem jest niewiarygodna.

Jurij Bojko nie uważa, by zaakceptowanie takiej propozycji było możliwe w obecnej sytuacji - przekazano.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti przytacza natomiast wypowiedź samego Bojki. - To fałszywa wiadomość i prowokacja, mająca na celu zdyskredytowanie naszych inicjatyw powstrzymania działań wojennych i zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu w Ukrainie - miał powiedzieć polityk.

Kim jest Jurij Bojko?

Jurij Bojko to ukraiński polityk i inżynier. W latach 2002-2005 był prezesem Naftohazu Ukrainy. W latach 2006-2007 piastował natomiast stanowisko ministra ds. paliw i energetyki, a w latach 2010-2012 był ministrem ds. paliw i przemysłu węglowego. W latach 2012-2014 spełniał się z kolei w roli wicepremiera.

To również deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy VI, VII i IX kadencji. Był kandydatem na prezydenta w wyborach w 2014 i 2019 roku. Od 2018 roku jeden z liderów Opozycyjnej Platformy - Za Życie. To socjalliberalna i socjaldemokratyczna ukraińska partia polityczna o profilu prorosyjskim i eurosceptycznym.

Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić