Nowy przedmiot w polskich szkołach. Są szczegóły

23

Już od 1 września 2025 roku w szkołach pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna. Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie. Młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Nowy przedmiot w polskich szkołach. Są szczegóły
Nowy przedmiot w szkołach (Getty Images, Nikada)

Barbara Nowacka zapowiedziała, że podczas zajęć z edukacji zdrowotnej poruszane będą takie tematy, jak choćby zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień oraz edukacja seksualna. Przedmiot trafi do szkół od 1 września 2025 roku.

Powstał zespół, który wypracuje podstawę programową - ujawniła minister edukacji Barbara Nowacka, cytowana przez PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Syn Justyny Steczkowskiej debiutuje na salonach! Mówi o show biznesie i swoich planach na przyszłość

Poinformowała też, że przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych. Tworzenie programu ma spoczywać na barkach zespołu międzyresortowego. Podstawowe założenia mają powstać do końca czerwca. W związku z nowym przedmiotem planowane są studia podyplomowe oraz kursy dla nauczycieli.

Wiadomo, że przedmiot zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Najprawdopodobniej ruszą one we wrześniu lub w październiku.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna o nowym przedmiocie

Głos na temat edukacji zdrowotnej, która ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie, zabrała też minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole (...). Ponad 50 proc. dobrostanu naszego zdrowia zależy od nas samych, od tego, czy jesteśmy aktywni, od tego, co jemy - powiedziała szefowa resortu zdrowia, cytowana przez PAP.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić