O tym na konferencji nie mówili. Zupełnie nowy zakaz

151

Nowo wprowadzone obostrzenia zostały opublikowane w rządowym rozporządzeniu. Wśród nich pojawił się zupełnie nowi przepis – zakaz udziału w zgromadzeniach. Premier Morawiecki i minister Niedzielski nie poinformowali o nim podczas czwartkowej konferencji.

O tym na konferencji nie mówili. Zupełnie nowy zakaz
Podczas czwartkowej konferencji minister i premier nie wspomnieli o nowym zakazie (PAP, PAP/Paweł Supernak)

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zaostrzenie restrykcji. Ma to związek z nasilającą się falą pandemii i wzrostem zakażeń koronawirusem w kraju.

Lockdown. Zakaz udziału w zgromadzeniach

Na konferencji nie wspomniano jednak o zupełnie nowym zakazie, dotyczącym zgromadzeń powyżej pięciu osób. Nowy przepis ma obowiązywać od soboty 27 marca. Zakazane będzie zarówno organizowanie, jak i sam udział w zgromadzeniach "w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju".

Wcześniej zakaz obejmował jedynie organizowanie zgromadzeń. Od soboty każda osoba, która weźmie udział z zgromadzeniu, nawet spontanicznym, może zostać ukarana - zauważyli dziennikarze Onetu.

Wolność zgromadzeń jest gwarantowana przez art. 57 konstytucji:

Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa. – brzmi treść artykułu

Przypominamy, że nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia. Część prawników uważa, że rząd nie ma może ograniczać prawa do zgromadzeń na podstawie rozporządzenia.

Zobacz także: Nowe obostrzenia ogłoszone. Profesor Szułdrzyński użył twardych słów
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić