aktualizacja 

Obowiązkowy pobór do wojska w 2022 roku? Jasne stanowisko ministerstwa

1077

Od wielu lat polska armia przyjmuje tylko chętnych. Czy możliwa wojna zmieni sytuację w naszym kraju i powróci powszechny pobór? Mariusz Błaszczak przedstawił plany dotyczące Wojska Polskiego. Mowa jest jedynie o dobrowolnej służbie wojskowej.

Obowiązkowy pobór do wojska w 2022 roku? Jasne stanowisko ministerstwa
Obowiązkowy pobór do wojska w 2022 roku? Minister zabrał głos (PAP, Tomasz Waszczuk)

Od wielu tygodni cały świat śledzi informacje na temat potencjalnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. W poniedziałek Władimir Putin uznał niepodległość dwóch samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. Putin w swojej wypowiedzi odebrał Ukraińcom prawo do samostanowienia, nazywając kraj "nieodłączną częścią" jego państwa.

Nie wiadomo jak konflikt na wschodzie wpłynie na sytuację Polaków. Przypomnijmy, że obowiązkowa służba wojskowa, a poprawnie zasadnicza służba wojskowa przestała obowiązywać w naszym kraju ponad 10 lat temu.

Coraz więcej pojawia się głosów, że w związku z możliwym konfliktem zbrojnym, polska armia powinna zostać postawiona w stan gotowości.

Wojsko obowiązkowe dla każdego?

Czy zostanie przywrócona obowiązkowa służba wojskowa? Słowa ministra Mariusza Błaszczaka nie pozostawiają złudzeń - jasno dyskutuje się tylko na temat dobrowolnej służby.

Dobrowolna, zasadnicza służba wojska składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to 28-dniowe przeszkolenia, a potem 11-miesięczna służba w Wojsku Polskim" - mówił Błaszczak. "Jeżeli po tych 12 w sumie miesiącach żołnierz zdecyduje się na to, żeby być żołnierzem zawodowym, to ma otwartą drogę do tego, żeby taką służbę pełnić. Jeżeli zrezygnuje - to mamy wtedy przeszkolonego rezerwistę - tłumaczy.
Zobacz także: Propozycje sankcji dla Rosji. PiS ma dwa pomysły
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić