Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Oczy świata zwrócone na Holandię. Wszedł do kawiarni i wziął zakładników

46

Policja poinformowała, że kilka osób zostało wziętych jako zakładnicy w popularnej kawiarni we wschodniej Holandii. "Mężczyzna wszedł na teren Café Petticoat w Ede wczesnym rankiem, grożąc, że wysadzi się w powietrze" — podały lokalne media.

Oczy świata zwrócone na Holandię. Wszedł do kawiarni i wziął zakładników
Napastnik wziął zakładników (PAP, PERSBUREAU HEITINK)

Na ten moment nie są znane motywy działania porywacza. Policja nie podała żadnych szczegółów dotyczących tożsamości napastnika. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby wydarzenie powiązane było z terroryzmem. Służby zdecydowały o ewakuacji mieszkańców 150 domów znajdujących się w pobliżu restauracji. Zdecydowano się na zamknięcie centrum miasta.

Wśród zakładników są także pracownicy kawiarni — powiedział właściciel lokalu ogólnokrajowej gazecie "De Telegraaf", którą cytuje BBC.

Holenderskie służby przekazały informację, że troje zakładników zostało zwolnionych, choć jak podkreślają "akcja się jeszcze nie skończyła". Holenderski nadawca NOS poinformował, że trzy "wyraźnie poruszone" osoby ubrane w coś, co wyglądało na mundury pracownicze, wychodziły z kawiarni. Na miejscu sfotografowano jednostki saperów i policjantów w odzieży ochronnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ćwiczenia Nordic Response 24

Jak donosi agencja informacyjna AFP, rzecznik policji Simon Klok odmówił odpowiedzi na pytanie o liczbę przetrzymywanych zakładników. "The Telegraaf" powołując się na kilka anonimowych źródeł, że mężczyzna, który wziął ludzi jako zakładników, był uzbrojony w broń i materiały wybuchowe.

W sieci pojawiły się nagrania z miejsca zdarzenia

Uzbrojona po zęby policja otoczyła kordonem część miasta Ede i wezwała ludzi do "trzymania się z daleka" od tego obszaru, apelując, żeby zostać w domach i nie przychodzić w okolicę miejsca zdarzenia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać służby, a także wykorzystywany przez nie specjalistyczny sprzęt. Na jednym z nich widać nawet zdalnie sterowanego robota, poruszającego się jedną z uliczek.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na portalu X pojawiły się także filmiki pokazujące moment uwolnienia trzech zakładników. Widać, jak idą w stronę policji z rękami uniesionymi nad głową.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić