Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Od dekady w zbiorniku z rekinami były same samice. Jedna właśnie urodziła

58
Podziel się:

Mieszkankami jednego z akwariów w Acquario di Cala Gonone na włoskiej Sardynii są dwie samice rekina. Jedna z nich urodziła młode, co wywołało sensację w świecie naukowym. To może być pierwszy udokumentowany przypadek partenogenezy u tego gatunku.

Od dekady w zbiorniku z rekinami były same samice. Jedna właśnie urodziła
W akwarium od dekady mieszkały dwie samice. Mimo tego jedna zaszła w ciążę i urodziła młode (Getty Images)

Samica rekina, o której mówi cały świat, należy do gatunku żarłaczy jedwabistych. Zdaniem naukowców do narodzin rekina doszło w wyniku partenogenezy, czyli zapłodnienia komórki jajowej bez udziału plemnika.

Zamiast łączyć się z plemnikiem w celu wytworzenia zarodka, komórka jajowa łączy się z ciałem polarnym, które jest zasadniczo inną komórką wytwarzaną w tym samym czasie, co komórka jajowa i ma komplementarne DNA – tłumaczy Christine Dudgeon z Uniwersytetu Queensland w Australii w rozmowie z "Live Science".

Samica urodziła urodziła bez udziału partnera

Jak podkreśla Demian Chapman, ekspert z Mote Marine Laboratory&Aquarium na Florydzie w USA, podobne zjawiska są obserwowane u około 15 gatunków rekinów i płaszczek. Jednak do tej pory nie udokumentowano przypadku partenogenezy u przedstawicielek żarłaczy jedwabistych.

Zobacz także: Zobacz też: Pływali z rekinami. Nagranie dronem z australijskiej plaży

Według "New York Post" młode samicy z Acquario di Cala Gonone jest – ze względu na brak ojca – w rzeczywistości jej klonem. Aby potwierdzić swoje podejrzenia, naukowcy zdecydowali się pobrać od małego rekina i jego matki materiał genetyczny, a następnie wysłać do specjalistycznego laboratorium.

Demian Chapman przypuszcza, że partenogeneza żarłacza jedwabistego była reakcją na spędzenie wielu lat w separacji od samców. Może zdarzać się nie tylko w niewoli, lecz także na obszarach, gdzie liczba osobników żeńskich znacznie przewyższa męskie.

Podejrzewa, że samica z Acquario di Cala Gonone nie jest pierwszą przedstawicielką swojego gatunku, która w ten sposób doczekała się potomstwa. Jednak dochodziło do nich w naturze, bez wiedzy naukowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
...
10 miesięcy temu
Ludzie zaskoczeni, a to wiedza z gimnazjum czy liceum, dosłownie w podręczniku są opisy.
Krissot
10 miesięcy temu
Czyli cudownej poczęcie jest możliwe...
Zgredek
10 miesięcy temu
To wszystko wina redaktora
Gnabryger
10 miesięcy temu
Czyli jest szansa aby luempurt miała potomka? A Robert B.? Pewnie też sam sobie zrobi i urodzi.
Robak
10 miesięcy temu
Dałbym mu ma imię Jezus.
A ciekawe
10 miesięcy temu
co na to Wałęsa?
Jolak
10 miesięcy temu
Według mnie wśród opiekunów samic rekinów są mężczyźni i tam szukałabym cudu 😂
szkoda
10 miesięcy temu
nie mogę o tym czytać bo mi religia zabrania
arcybiskup oc...
10 miesięcy temu
kościół to potępia w całości
Jacek-3
10 miesięcy temu
Czyli nadzieja dla Sałatkożernej Krychy. 😞
ksnns
10 miesięcy temu
No i zostanie ikoną lgbt i feministek bo zaburzył funkcjonowanie modelu rodziny i nie potrzebował na to 1000 lat. A tak na serio większość zwierząt ma kilka zasad, jeść spać i przekazywać geny, tym się różnimy bo my się możemy zastanowić dla zwierząt to byt tak są zaprogramowane (oczywiście są wyjątki) u tej samicy zapewne psychika jaka by nie była naruszyła proces biologiczny i go obeszła. Za pewne człowiekowi też by się to udało ale po podaniu całej tablicy mendelejewa, transie i praniu mózgu gdyż mózg to taka galaretka a ma nieograniczone właściwości tylko ktoś lub coś nam ją skutecznie ograniczyło w działaniu. Może kiedyś ludzie na prawdę będą pracowali głową nie mięśniami. Tu trochę pojadę sci fi ale dlaczego kosmici są przedstawiani duże głowy 0 mięśni? bo po co im mięśnie tylko do nikłego ruchu
byumi
10 miesięcy temu
Ja też bym tak chciał móc się rozmnażać bez żony
wwww
10 miesięcy temu
Myszy też tak rozmnożyli. Jedno jajo zapłodnili drugim jajem. Naukowcy wykorzystali niedojrzałe jajo pozbawione fragmentu DNA odpowiedzialnego za odmienną aktywację genów pochodzących od ojca i matki. Tak zmienione jajo zadziałało jak pseudoplemnik. Po połączeniu obu komórek urodziła się zdrowa myszka Kaguya, która jak dorosła mogła się rozmnażać ze samcami i rodziła własne dzieci.
I tyle
10 miesięcy temu
Brednie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić