Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Od dziś maseczki obowiązkowe. Ale nie wszędzie! Zobacz, gdzie nie musisz jej zakładać

8
Podziel się:

Od północy obowiązują w Polsce nowe obostrzenia sanitarne. W całym kraju została wprowadzona tak zwana żółta strefa. Maseczki ochronne są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Gdzie nie trzeba ich nosić?

Od dziś maseczki obowiązkowe. Ale nie wszędzie! Zobacz, gdzie nie musisz jej zakładać
(Getty Images, Beata Zawrzel)

Od 10 października 2020 r. cała Polska znalazła się w strefie żółtej, zaś kilkadziesiąt powiatów jest w strefie czerwonej. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Nowe obostrzenia sanitarne w Polsce. Strefa żółta w całym kraju

Usta i nos obowiązkowo zakryć należy maseczką ochronną. Sprawdzi się także przyłbica. Maseczkę bądź przyłbicę trzeba nosić w przestrzeni publicznej.

Oznacza to, że zakrywanie twarzy jest przymusowe na chodnikach, ulicach, placach i parkingach. Zasłanianie twarzy obowiązkowe jest również w autobusach, sklepach, punktach usługowych, na bazarkach. Inne ogólnodostępne miejsca, takie jak cmentarze i place zabaw, również wymagają noszenia maseczki lub przyłbicy.

Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe jest także na terenie nieruchomości wspólnych. Zasłaniać twarz trzeba na klatce schodowej i w windzie. Również w kościele trzeba mieć na twarzy maseczkę.

Strefa żółta w całym kraju. Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

Choć w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy, jest od niego kilka wyjątków. Maseczki nie trzeba nosić na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. Na plaży również nie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy.

Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są osoby, które mają zaświadczenie od lekarza o niemożności noszenia maseczek z powodu choroby lub określonej niepełnosprawności. Dzieci do 5 roku życia również nie muszą mieć założonej maseczki.

Uprawianie sportu może odbywać się bez maseczki, ale pod warunkiem, że jest to na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. W pozostałych miejscach publicznych uprawiając sport, trzeba mieć założoną maseczkę. Jeżeli ktoś bardzo nie może powstrzymać się od biegania w mieście po chodniku, musi nosić maskę bądź przyłbicę.

Nie możesz nosić maseczki? Musisz przedstawić zaświadczenie

Na żądanie policji lub staży gminnej osoba wyłączona z obowiązku zasłaniania ust i nosa musi przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający taką konieczność. Takie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz. Okazać można również legitymację osoby niepełnosprawnej lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Obejrzyj także: Żółta strefa w całej Polsce. Zaskakujące reakcje warszawiaków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Kamila
2 lata temu
A jeśli plac zabaw jest w parku to trzeba maseczkę czy nie?
Rozsądny
2 lata temu
Zaświadczenia ? Tak wydaja jeśli nie masz obu rąk lub jesteś mocno psychiczny. No ale po co w takim oczywistym przypadku zaświadczenia ? Choć byś nie miał obu płuc zaświadczenia nie dostaniesz !
Kepasa1955
2 lata temu
Kochani Rodacy, niewidzialna siła nowego światowego porządku niszczy nasze życie swobody i zdrowie. Mam pewność, że wszyscy uczestnicy tego koszmarnego przedsięwzięcia będą ukarani i to nie karą partyjną ale wyrokami sądu. Ile jeszcze można zrobić złego za obiecane pieniądze. Posłowie i Senatorowie, każdy z was przykładający swoją rękę do tego procederu będzie napiętnowany w swoim środowisku. Dziwi bardzo jednomyślność lewej i prawej strony, z wyłączeniem Konfederacji i kilku obudzonych. Wspierajcie i oglądajcie niezależne media. Polacy zawsze byli i są awangardą światową. Protestujmy przeciwko bezprawnym ograniczaniom naszych swobód obywatelskich.
DrzwiDoLasu
2 lata temu
Noszenie maseczek w lasach i parkach nie obowiązuje ale wkrótce będzie i tak nie miało to znaczenia bo lasy i parki na pewno zamknął. Dlaczego jeszcze tego nie robią, czekam na decyzję Rządu - no przecież jest nieomylny a skoro ponieważ w marcu/kwietniu zamknięto lasy i parki to dlaczego teraz nie zamykają?? Na co czekacie, Panie i Panowie Rządzący????
Asia
2 lata temu
Ja mam sposób na tych co się nie stosują do nakazów. Noszenia maseczek itd. Jak się zarazi nie leczyć taką osobę. Maseczki, kup sobie porządną
👽👽👽
2 lata temu
🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸
Ciekawski_66
2 lata temu
To z pszyłbicą na pewno aktualne? Bo ostatnio słyszałem że mają zakazać ich noszenie.
Arczi
2 lata temu
Powtórka z marca, a ludzie dalej w to wierzą. Testy? Prezydent Boliwii pokazał że te testy są pozytywne dla: papai, mango, kozy, owcy. Czyli aby tylko były pozytywne. Jesteście zastraszani karami, ktoś w tv mówi "zero tolerancji dla bezmaseczkowców". Na podstawie której ustawy jest ten nakaz? Czyż nie powinien być ogłoszony stan wyjątkowy ? Każdy wiedział że od października ludzie zaczną mieć katary itd JAK CO ROKU OD WIELU LAT. PARANOJA.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić