Jan Manicki
Jan Manicki| 

Od dziś maseczki obowiązkowe. Ale nie wszędzie! Zobacz, gdzie nie musisz jej zakładać

12

Od północy obowiązują w Polsce nowe obostrzenia sanitarne. W całym kraju została wprowadzona tak zwana żółta strefa. Maseczki ochronne są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Gdzie nie trzeba ich nosić?

Od dziś maseczki obowiązkowe. Ale nie wszędzie! Zobacz, gdzie nie musisz jej zakładać
(Getty Images, Beata Zawrzel)

Od 10 października 2020 r. cała Polska znalazła się w strefie żółtej, zaś kilkadziesiąt powiatów jest w strefie czerwonej. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Nowe obostrzenia sanitarne w Polsce. Strefa żółta w całym kraju

Usta i nos obowiązkowo zakryć należy maseczką ochronną. Sprawdzi się także przyłbica. Maseczkę bądź przyłbicę trzeba nosić w przestrzeni publicznej.

Oznacza to, że zakrywanie twarzy jest przymusowe na chodnikach, ulicach, placach i parkingach. Zasłanianie twarzy obowiązkowe jest również w autobusach, sklepach, punktach usługowych, na bazarkach. Inne ogólnodostępne miejsca, takie jak cmentarze i place zabaw, również wymagają noszenia maseczki lub przyłbicy.

Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe jest także na terenie nieruchomości wspólnych. Zasłaniać twarz trzeba na klatce schodowej i w windzie. Również w kościele trzeba mieć na twarzy maseczkę.

Strefa żółta w całym kraju. Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

Choć w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy, jest od niego kilka wyjątków. Maseczki nie trzeba nosić na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. Na plaży również nie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy.

Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są osoby, które mają zaświadczenie od lekarza o niemożności noszenia maseczek z powodu choroby lub określonej niepełnosprawności. Dzieci do 5 roku życia również nie muszą mieć założonej maseczki.

Uprawianie sportu może odbywać się bez maseczki, ale pod warunkiem, że jest to na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych. W pozostałych miejscach publicznych uprawiając sport, trzeba mieć założoną maseczkę. Jeżeli ktoś bardzo nie może powstrzymać się od biegania w mieście po chodniku, musi nosić maskę bądź przyłbicę.

Nie możesz nosić maseczki? Musisz przedstawić zaświadczenie

Na żądanie policji lub staży gminnej osoba wyłączona z obowiązku zasłaniania ust i nosa musi przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający taką konieczność. Takie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz. Okazać można również legitymację osoby niepełnosprawnej lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Obejrzyj także: Żółta strefa w całej Polsce. Zaskakujące reakcje warszawiaków

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić