Od dziś zmiana. Unijne certyfikaty COVID-19 będą ważne krócej

57

Zmienia się okres ważności unijnych certyfikatów COVID-19. Został on skrócony do 270 dni. Nowe zasady obowiązują od 1 lutego 2022 roku.

Od dziś zmiana. Unijne certyfikaty COVID-19 będą ważne krócej
Certyfikat COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Buro Watzmann)

Skrócenie ważności certyfikatów covidowych to żadna niespodzianka. Tę zmianę już w grudniu ubiegłego roku sygnalizował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy - mówił przedstawiciel MZ.

Zmiany zostały potwierdzone przez resort zdrowia na początku stycznia. "Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Jesteś już w pełni zaszczepiony lub przyjąłeś dawkę przypominającą? Od 1 lutego Twój certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni" - informowano w komunikacie rządowym.

Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia (również dawką przypominającą - red.) - podkreślano.

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

W jaki sposób można uzyskać Unijny Certyfikat COVID-19?

UCC możesz pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie masz dostępu do internetu i nie posiadasz aplikacji na swoim telefonie, możesz udać się do właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydrukowanego UCC - czytamy na gov.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić