aktualizacja 

Od nagrania ciężko oderwać wzrok. Takie "zabawy" mogą być śmiertelne

3

Tegoroczne rykowisko już za nami. Przez ponad miesiąc w całej Polsce mogliśmy usłyszeć, jak jelenie wydawały z siebie donośne odgłosy od zmierzchu do świtu, żeby zwabić do siebie partnerkę. Ale nie każdemu takie amory były w głowie. Nadleśnictwo Lubliniec opublikowało film z dwójką młodych jeleni, które były jeszcze za młode na rykowisko. To, co robiły, w przyszłości może skończyć się śmiercią.

Od nagrania ciężko oderwać wzrok. Takie "zabawy" mogą być śmiertelne
Od tego nagrania ciężko oderwać wzrok (Facebook, pexels)

Na nagraniu widzimy jak młode jelenie z niewielkimi jeszcze porożami ścierają się, klinując się wzajemnie. Nie słychać praktycznie nic, poza odgłosami obijających się od siebie rogów. I chociaż to jeszcze zabawa, to w przyszłości przerodzi się ona w walkę na śmierć i życie.

Młode jelenie nie brały jeszcze udziału w rykowisku. Ich strategia w tym roku polegała na nauce pewnych zachowań i unikaniu starszych i silniejszych rywali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Młody jeleń w akcji. Nagranie hitem sieci
Nauka poprzez zabawę towarzyszyć im będzie jeszcze przez kolejnych kilka rykowisk, zanim same staną się bykami stadnymi, posiadaczami haremów łań. Wtedy młodzieńcze przepychanki zamienią się w poważne rywalizacje (niejednokrotnie kończące się śmiercią jednego z rywali) o utrzymanie dominacji w chmarze - czytamy we wpisie Nadleśnictwa Lubliniec.

Nagranie zachwyciło internautów.

Super filmik, dziękuję - napisała jedna z obserwujących.

Pozostałe osoby przyznały, że starcia jeleni nie muszą być tak krwawe.

Przecież każdemu jedna partnerka wystarczy - napisała jedna z obserwujących.
Nie myślałam że ( starcia kończą się - przyp.red.) śmiercią. Myślałam, że pokonany odchodzi - dodała kolejna internautka.

Pracownicy nadleśnictwa przyznali jej rację, ale dodali też, że czasami rany odniesione podczas takiej walki są zbyt poważne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dostojne i silne stworzenia

W sieci można trafić na nagrania wypadków samochodowych z udziałem jeleni. Są one zazwyczaj dosyć poważne i nic dziwnego - jeleń może ważyć nawet 250 kg. Jego poroże, zwane wieńcem, osiąga do 100 cm i jest przez zwierzę zrzucane wczesną wiosną.

Według danych GUS w 2021 roku w Polsce żyło ok. 280 tys. jeleni. Nagrane na filmie młode z pewnością nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej, która u jeleni pojawia się w wieku 1,5 roku do 2 lat. Zwierzęta te żyją średnio 12-15 lat.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić