Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Odkrycie 12 mld lat świetnych od Ziemi. Wśród naukowców Polak

16
Podziel się:

Naukowcy wykryli obecność fluoru w galaktyce odległej od Ziemi o ponad 12 miliardów lat świetlnych. Wśród astronomów znalazł się również Polak — doktor Michał Michałowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Odkrycie 12 mld lat świetnych od Ziemi. Wśród naukowców Polak
Fluor znaleziono w bardzo odległej galaktyce (Twitter)

Zespół astronomów, w tym Polak doktor Michał Michałowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykrył fluor w galaktyce NGP–190387, która jest oddalona od Ziemi o ponad 12 miliardów lat świetlnych. W efekcie widzimy ją w stanie, w jakim była, gdy Wszechświat miał zaledwie 1,4 miliarda lat, a to stanowi około 10 procent obecnego wieku.

Fluor 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi

Naukowcy sądzą, że najbardziej prawdopodobnymi miejscami produkcji fluoru są gwiazdy Wolfa-Rayeta. Są to jedne z najmasywniejszych gwiazd w kosmosie, które żyją krótko, jak na gwiazdy, bo zaledwie kilka milionów lat. Jako możliwe źródło produkcji fluoru wskazywano je już wcześniej, ale do tej pory nie wiedziano, jak ważne były dla produkcji tego pierwiastka we wczesnym Wszechświecie.

Fluor jest na co dzień kojarzony między innymi z pastą do zębów (jest w niej zawarty w formie fluorku).

Pokazaliśmy, że gwiazdy Wolfa-Rayeta - należące do najmasywniejszych znanych gwiazd i mogące gwałtownie wybuchać — kiedy osiągną koniec życia, pomagają nam w utrzymaniu higieny dentystycznej — żartował Franco.

Badania wymagają kilku miliardów lat

Naukowcy już wcześniej sugerowali inne scenariusze tworzenia fluoru przez gwiazdy i jego rozprzestrzeniania w kosmosie. Badania wymagałyby jednak kilku miliardów lat. Nie pozwalają więc wyjaśnić pochodzenia fluoru w takiej ilości, jaka faktycznie występuje w galaktyce NGP–190387.

W przypadku tej galaktyki wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset milionów lat, aby uzyskać poziomy fluoru porównywalne do wartości znajdowanych w gwiazdach w Drodze Mlecznej, która ma 13,5 miliarda lat. Był to kompletnie nieoczekiwany rezultat - tłumaczył Chiaki Kobayashi z University of Hertfordshire.

Fluor jest tworzony we wnętrzach gwiazd

Fluor to pierwiastek wchodzący w skład naszych kości i zębów. Jest tworzony we wnętrzach gwiazd, podobnie jak większość pierwiastków, które nas otaczają. Jednak kwestia tego, jak dokładnie przebiega ten proces, nie jest dobrze poznana. Nie było nawet wiadomo, który rodzaj gwiazd odpowiada za produkcję większości fluoru we Wszechświecie.

Zobacz także: Naukowcy o wodzie i śladach życia na Marsie. Niezwykłe odkrycie łazika NASA Perseverance
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Paweł
3 miesiące temu
W jądrze naszej Galaktyki może być materia dziwadełkowa. Fe54 zapadnięty do dziwadełek. Tysiące protonów w jądrze. Powinno świecić na częstotliwości około 10THz.
emil
3 miesiące temu
czyli przez 12mld lat trzeba tam lecieć z prędkością światła ,gdzie dla człowieka na razie jest to nie osiągalne.jejku gdzie oni tam zajrzeli
Xani79
3 miesiące temu
Dla mnie kosmos 😛
pawel-
3 miesiące temu
i co ? `kiedy bilety na wycieczki ...
Poprostu
3 miesiące temu
Świetnie😂
Kopernik
3 miesiące temu
Oni są poprostu świetni🤣
Kilo
3 miesiące temu
Muszę was zmartwić świat jest nieskończony więc starczy roboty dla naukowców po wsze czasy. Zastanawialiście się nad tym jakby ziemia była większa niż jest jakieś 100 000 razy lub masa ziem była by widoczna gołym okiem wokoło nas ?
twardowski
3 miesiące temu
Już lecę zobaczyć z bliska.
AAAAA
3 miesiące temu
Nasz naukowiec patrzył chyba przez lornetkę.
PYTAM ❓
3 miesiące temu
dlaczego gwiazdy nie skończyły syntezy atomowej na żelazie, to skąd ten fluor ?
Polak 66
3 miesiące temu
i co to zmieni w naszym życiu??
Wee
3 miesiące temu
Fluor w naszych kościach powstał we wnëtrzy gwiazd. Żelazo w naszej krwi powstało w wyniku wybuchu gwiazd. Można powiedzieć, że elementy z których jesteśmy złożeni powstały miliardy lat temu. I co nam daje ta wiedza? Nic, absolutnie nic. Produkuje się dużo niepotrzebnej wiedzy, gdy nie rozwiązane są proste problemy. Ludzie nie umieją używać swojej inteligencji.
zyg zag
3 miesiące temu
ŚWIETNA wiadomość, tylko 12mld ŚWIETNYCH lat.
Lecę jutro
3 miesiące temu
12 miliardów lat świetlnych od ziemi czeka na nas fluor, jaki produkują gwiazdy, to świetna wiadomość! Jutro lecę po trochę fluoru, chce ktoś? Bo jak mam 12 miliardów lat świetlnych przelecieć, to nie będę brał tylko dla siebie:D
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić