Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Odkrycie nie z tej ziemi. To może być przełom

95

Po raz pierwszy w historii naukowcy zdobyli próbki skał podpowierzchniowych z przelatującej koło naszej planety asteroidy. Wylądowały one w niedzielę na pustyni w Australii. Zdaniem badaczy, mogą dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia Układu Słonecznego i pojawienia się życia na Ziemi.

Odkrycie nie z tej ziemi. To może być przełom
Naukowcy zdobyli próbki skał z przelatującej koło Ziemi asteroidy Ryugu (JAXA)

Japońska sonda Hayabusa 2 pobrała próbki z asteroidy Ryugu w połowie 2018 roku. Ze względu na ogromną odległość, ich transport na Ziemię zajął jednak ponad 2 lata. Sonda zrzuciła kapsułę o średnicy 40 centymetrów nad australijskim pustkowiem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Próbki gwiezdnych skał wylądowały na Ziemi. Zauważył je astronauta na ISS

Przelatującą kapsułę z próbkami zauważył japoński astronauta Soichi Noguchi, który obecnie przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Niestety nie udało mu się jej sfotografować. O całym zdarzeniu poinformował na Twitterze.

Kapsuła nie była wystarczająco jasna, aby mogła zarejestrować ją kamera, ale bardzo podobał mi się ten widok – napisał Noguchi.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pobrali próbki z asteroidy. Zbadają je japońscy naukowcy

Naukowcy mają nadzieję, że próbki nie zostały zniszczone przez promieniowanie kosmiczne. Pobrane z asteroidy skały zostaną wkrótce przetransportowane do Japonii, gdzie rozpocznie się ich analiza. Wcześniej przejdą jeszcze wstępną kontrolę bezpieczeństwa w australijskim laboratorium.

Zbadamy, czy asteroida Ryugu jest potencjalnym źródłem materii organicznej i wody na Ziemi w czasie formowania się Układu Słonecznego – powiedział ekspert ds. skał kosmicznych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego Trevor Ireland.

Sonda Hayabusa 2 wyruszyła obecnie w nową podróż. Statek ma zbadać odległą asteroidę 1998KY26. Podróż na nią zajmie około 10 lat.

Obejrzyj także: Kosmiczna sensacja. NASA nie zauważyła asteroidy blisko Ziemi

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić