REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski22.09.18 (21:29)

Udane lądowanie na asteroidzie. Japończycy pokazali pierwsze zdjęcia

Łaziki osiągnęły powierzchnię asteroidy Ryugu 162173 i rozpoczęły pracę. Japońska Agencja Kosmiczna potwierdziła powodzenie operacji.
JAXA/Associated Press / East News

Sonda kosmiczna Hayabusa2 znalazła się około 50 metrów nad asteroidą (cień sondy widać na zdjęciu powyżej). Opuściły ją dwa lądowniki pod wspólną nazwą MINERVA-II1 (Rover 1A i Rover 1B). Urządzenia są wyposażone w kamery, w tym szerokokątną oraz w termometry i inną aparaturę. Mają też możliwość wykonywania krótkich "skoków" po powierzchni kosmicznego obiektu.

Nie mogę znaleźć słów, aby wyrazić, jak bardzo jestem szczęśliwy, że byliśmy w stanie zrealizować mobilną eksplorację na powierzchni asteroidy - powiedział Yuichi Tsuda, szef misji w Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).

REKLAMA

Dwa łaziki już pracują, ale będą jeszcze dwa - informuje CBS News. Urządzenie MASCOT powinno znaleźć się 3 października na powierzchni Ryugu 162173. Pierwsze dwa lądowniki skonstruowała JAXA wspólnie z Uniwersytetem Aizu. Każdy waży około kilograma. Trzeci jest dziełem Francuzów i Niemców. Został wyposażony m.in. w spektrometr, magnetometr i radiometr i waży 10 razy więcej niż MINERVA-II1.

Japońskie lądowniki przekazały na Ziemię pierwsze zdjęcia. Poniżej fotografia zrobiona tuż po oddzieleniu się urządzenia od sondy.

JAXA

JAXA opublikowała jeszcze jedno zdjęcie z powierzchni Ryugu 162173. Zostało wykonane podczas skoku łazika. Biała plama z prawej strony to światło słoneczne.

JAXA

Przez cały czas trwania misji sonda Hayabusa2 będzie mapowała asteroidę, której powierzchnię zbadają łaziki. Sonda Japończyków ma za zadanie również zebrać próbki. W tym celu będzie się zbliżała do obiektu na odległość 1-2 metrów, wystrzeliwała pocisk wbijający się w podłoże. Wtedy specjalne urządzenie zbierze rozpryski i pył wzbity po uderzeniu. W planach jest kilka takich strzałów i dostarczenie na Ziemię nawet grama próbek. Sonda zbierze też próbki podpowierzchniowe. Odpowiedni ładunek wybuchowy ma utworzyć krater, do którego opuści się sonda, by zebrać pozyskany w ten sposób materiał.

JIJI PRESS/AFP / East News
Grafika obrazująca lądowniki MINERVA-II1 na powierzchni asteroidy

Hayabusa2 dotarła w miejsce docelowe w kosmosie po 4 latach. Została wystrzelona 3 grudnia 2014 roku. Misję ma zakończyć w 2020 roku. Jej celem jest jak najdokładniejsze przebadanie asteroidy. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże im to zrozumieć między innymi to, jak powstawały asteroidy tego typu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij