aktualizacja 

Odkrycie w brzuchu martwego kaszalota. Jest warte 2,2 mln zł

151

Na brzeg w La Palma na Wyspach Kanaryjskich ocean wyrzucił martwego kaszalota. Zwierze zostało poddane badaniom. Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Jego wnętrzności skrywały "płynne złoto". Jest ono warte pół miliona euro.

Odkrycie w brzuchu martwego kaszalota. Jest warte 2,2 mln zł
Martwy kaszalot na plaży w La Palma. Nie uwierzycie, co skrywały jego wnętrzności (PAP, LUIS G MORERA)

Na jedną z plaż Wyspach Kanaryjskich w La Palma fale oceanu wyrzuciły martwego wieloryba, który stał się celem badań miejscowego patologa.

Wzburzone morze utrudniało przeprowadzenie sekcji zwłok, ale Antonio Fernández Rodríguez, szef instytutu zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności na Uniwersytecie w Las Palmas, był zdeterminowany, aby dowiedzieć się, jaka była przyczyna śmierci zwierzęcia.

Mężczyzna, podejrzewając problem trawienny, zbadał okrężnicę kaszalota. Wówczas poczuł coś twardego przyklejonego do tej części ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Martyna Wojciechowska szczerze o kryzysie macierzyńskim i psychicznym
To, co wyjąłem, to kamień o średnicy około 50-60 cm i wadze 9,5 kg. Fale obmywały wieloryba. Wszyscy patrzyli, kiedy wróciłem na plażę, ale nie wiedzieli, że to, co miałem w rękach, to ambra - powiedział naukowiec.

Czym jest ambra?

Wyjaśnijmy, ambra to rzadka substancja, często nazywana "płynnym złotem", która od wieków jest "świętym Graalem" perfumiarzy. Bryła, którą Antonio Fernández trzymał w dłoni, była warta około 500 tys. euro, czyli ponad 2,2 mln złotych.

Warto również nadmienić, że ambry są produkowane przez około jednego na sto kaszalotów. Takie informacje zostały potwierdzone przez naukowców dopiero, gdy na początku XIX wieku rozpoczęto połowy wielorybów na dużą skalę.

Zwierzęta te zjadają duże ilości kałamarnic i mątw, z których większość nie jest trawiona. W związku z czym jest wydalana jako wymiociny, ale część pozostaje i przez lata wiąże się w jelitach wieloryba, tworząc ambrę.

Czasami jest ona wydalana, dlatego najczęściej można ją znaleźć pływającą w morzu. Zdarza się jednak i tak, jak w przypadku wieloryba z La Palmy, że ambra staje się zbyt duża. Rozrywa wtedy jelito zwierzęcia, zabijając wieloryba.

Ambra ma drzewny zapach podobny do drzewa sandałowego, ale zawiera również ambreinę, bezwonny alkohol, który może utrwalać i przedłużać trwałość zapachów, stąd jej popularność wśród perfumiarzy.

Dodajmy, że Stany Zjednoczone, Australia i Indie zabraniają handlu ambrą w ramach zakazu polowań na wieloryby.

Instytut badacza poszukuje kupca

Obecnie trwają poszukiwania nabywcy na wartą pół miliona euro ambrę. Naukowiec ma nadzieję, że po udanej transakcji, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom erupcji wulkanu. Wybuch na La Palmie miał miejsce w 2021 roku.

Źródło: The Guardian

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić