aktualizacja 

Okropności nie do pojęcia. Ujawniono, co zrobili ukraińskiej żołnierce

Duńska organizacja Dignity opublikowała raport, który ujawnia skalę okrucieństw Rosjan w Ukrainie. Opisuje on szokujące przypadki - m.in. ukraińskiej żołnierki, która była gwałcona przez trzy dni z rzędu i żołnierza, który błagał o śmierć, ale usłyszał, że "nie widział jeszcze wszystkich siedmiu kręgów piekła".

Okropności nie do pojęcia. Ujawniono, co zrobili ukraińskiej żołnierce
Ponad 700 ofiar tortur (Facebook)

Organizacja opisała 725 przypadków tortur, złego traktowania, doraźnych egzekucji i innych naruszeń praw człowieka w Ukrainie. Z raportu wynika, że Rosjanie wymyślali coraz bardziej okrutne sposoby traktowania jeńców. Ukraińcy byli przypalani gorącym żelazkiem, duszeni maskami przeciwgazowymi.

Szokujące tortury Rosjan

W niektórych przypadkach Rosjanie bili jeńców tak mocno, że ci doznawali zawału serca albo byli zmuszani do leżenia we krwi straconego współwięźnia z celi. Brzmi to jak sceny z horroru, ale była to rzeczywistość Ukraińców na okupowanych przez Rosjan terenach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny atak rakietowy z Gradów. Celem wagnerowcy

Organizacja opisuje, że w jednym przypadku więzień i weteran sił zbrojnych Ukrainy był torturowany tak okrutnie, że błagał o śmierć. Rosjanie jednak celowo utrzymywali go przy życiu, mówiąc, że "nie widział jeszcze pełnych siedmiu kręgów piekła".

"Powszechne, systematyczne tortury"

Inny jeniec opowiadał, że musiał słuchać, jak ukraińską żołnierkę gwałcono przez trzy dni z rzędu, a potem ślad po niej zaginął. Therese Rytter, dyrektor prawny organizacji Dignity, powiedziała, że stosowanie tortur przez rosyjskie wojsko było "powszechne, systematyczne i może zatem stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości".

Organizacja przeprowadziła wywiady ze 121 ofiarami rosyjskich nadużyć, w tym w oficjalnych ośrodkach przetrzymywania, takich jak więzienia i posterunki policji, oraz nieoficjalnych ośrodkach przetrzymywania, takich jak piwnice szkół, domy i budynki rządowe.

Działali w ramach zemsty

Przedstawiciele Dignity odkryli, że stosowanie tortur przez siły rosyjskie było normalną praktyką stosowaną wobec ukraińskich żołnierzy, funkcjonariuszy policji lub urzędników państwowych na okupowanych terenach, aby zmusić ich do współpracy.

Czasami Rosjanie działali w ramach zemsty oraz chcąc zastraszyć ludność cywilną. Jednym z najostrzejszych przypadków, do którego dotarła organizacja, był żołnierz z Mariupola. Opowiedział, że Rosjanie porwali go z celi więziennej i przetrzymywali przez pięć miesięcy.

Obudzili, aby zacząć tortury od nowa

Był torturowany niemal codziennie. Mężczyzna pamiętał, jak go związali, kneblowali, bili i dusili drutem elektrycznym. Po tym stracił przytomność, ale Rosjanie go obudzili poprzez oblanie wodą, aby zacząć torturować od nowa.

Z kolei więźniowie kolonii karnej w Chersoniu, który przebywał w okupacji do listopada 2022 roku, opowiadali, jak strażnicy kazali wszystkim kłaść się na podłogę, po czym strzelili jednemu więźniowi w głowę przez okno, "bo działał za wolno".

Ukraińcy donoszą o rosyjskich torturach i egzekucjach od pierwszego dnia wojny. Międzynarodowa społeczność po raz pierwszy usłyszała o skali okrucieństw w kwietniu 2022 roku, kiedy Rosjanie wycofali się z obwodu kijowskiego.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić