Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Eksperci alarmują. Padł kolejny rekord temperatury na Antarktydzie

14
Podziel się

Światowa Organizacja Meteorologiczna zanotowała kolejny rekord ciepła na Antarktydzie. Według pomiarów argentyńskiej stacji naukowej 6 lutego 2020 r. temperatura wynosiła tam 18,3 stopni Celsjusza na plusie. Eksperci alarmują, że jest to najbardziej ocieplający się region planety.

Eksperci alarmują. Padł kolejny rekord temperatury na Antarktydzie
Antarktyda (Getty Images)

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) uznała za rekordową dla Antarktydy temperaturę w 18,3 stopnia Celsjusza na plusie. Została ona zarejestrowana 6 lutego 2020 r. na argentyńskiej stacji naukowej Esperanza. O tym przedstawiciele WMO, którzy działają z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych, poinformowali podczas specjalnej konferencji prasowej w Genewie.

Przypomniała, że ​​poprzedni rekord dla regionu Antarktydy, który obejmuje zarówno stały ląd, jak i okoliczne wyspy, wynosił 17,5 stopnia Celsjusza. Taką temperaturę zanotowano 24 marca 2015 r., również na Esperanzie. Jak podkreślają eksperci WMO, najnowsze informacje sprostowały poprzednie doniesienia badaczy.

Wcześniej naukowcy mówili o jeszcze wyższej temperaturze

Według wcześniejszych danych 9 lutego 2020 r. na brazylijskiej stacji na wyspie Seymour temperatura osiągnęła rekordową dla Antarktydy temperaturę 20,75 stopnia, ale te dane nie zostały potwierdzone przez Światową Organizację Meteorologiczną.

Jak powiedzieli przedstawiciele WMO, przyczyną złych wyników był problem techniczny. Naukowcy doszli do wniosku, że na przyrządy pomiarowe miały wpływ specyficzne warunki promieniowania słonecznego. Miały one doprowadzić do ​​"błędnego odczytania wskaźników".

Weryfikacja rekordowo wysokiej temperatury jest ważna, ponieważ pomaga nam zbadać pogodę i klimat na tym odległym zakątku ziemi – powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

"Najbardziej ocieplający się region planety"

Jak informuje Taalas, leżący na dalekiej północy Półwysep Antarktyczny jest "jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety - temperatura tam wzrosła o prawie 3 stopnie w ciągu ostatnich 50 lat". Według szefa WMO nowy rekord temperatury na tym obszarze jest „zgodny z obserwowanymi przez nas zmianami klimatycznymi”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
fel
5 miesięcy temu
Skąd wzięły się pokłady węgla ,gazu, ropy w Europie i oczywiście w Polsce ? Co działo się wówczas z klimatem kiedy to się tworzyło ?
bolo
6 miesięcy temu
no i będzie koniec
gosc
7 miesięcy temu
Ale do kogo oni bija ma alarm?do zwyklych ludzi?niech bija do tych co decyduja......
Jaroslaw
7 miesięcy temu
Jeszcze więcej samolotów Jeszcze niech więcej tego guwna zostawiają w powietrzu tony w ciągu jednej godziny
Tomi schwitz
7 miesięcy temu
Jarku Kaczynski powstrzymaj topnienie lodu wyślij ekipę ze smoleńska na Antarktyde zrob dochodzenie z Macierewiczem sprawa pilna
Irsi
7 miesięcy temu
W jakim roku 2020?A jaki rok jest teraz?Może podacie temperaturę z 1820.Macie tępo...
Bart
7 miesięcy temu
To jest naturalny proces żyjemy w epoce polodowcowej więc raczej ziemia wraca do normalnych temperatur, ocieplenie klimatu to ściema jak i covid
...i tak
7 miesięcy temu
zanim nas zaleje "Rozszarpią nas kruki i wrony" :(
polka
7 miesięcy temu
Dziwię się że tak niewiele osób się przejmuje. Dopiero jak zaleje Pomorze to się obudzimy.
Ordung
7 miesięcy temu
To Przebiegunowanie Ziemi...,
Pozizoe
7 miesięcy temu
'Jak informuje Taalas, leżący na dalekiej PÓŁNOCY Półwysep Antarktyczny'no jpdl... i te północnoamertkańskie kraje jak Argentyna i Brazylia :D
wojtek
7 miesięcy temu
z trump mowil ze nie ma ocieplenia
fsaasdasdasd
7 miesięcy temu
wina szczepień
Twój nick
7 miesięcy temu
"Eksperci biją na alarm". Lepiej niech konia biją.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić