oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Orangutan zrobił dla siebie lekarstwo. Naukowcy nie mają wątpliwości

408

Ludzie od wieków znają i wykorzystują lecznicze właściwości roślin. Jak się okazuje, nie tylko my. Dowodzi tego przypadek orangutana z indonezyjskiego parku narodowego Gunung Leuser. Zwierzę nie tylko samodzielnie przygotowało dla siebie lek, ale skutecznie wyleczyło ranę.

Orangutan zrobił dla siebie lekarstwo. Naukowcy nie mają wątpliwości
Orangutan przygotował i zaaplikował sobie lek (Pixabay, Christel Saginez)

Naukowcy w 2022 roku po raz pierwszy zaobserwowali żyjącego na wolności orangutana, który sam przygotował dla siebie lekarstwo. Jak wskazuje portal BBC, zwierzę ucierpiało prawdopodobnie w starciu z innym samcem.

Ranne zwierzę zaczęło przeżuwać łodygę i liście Akar Kuning (Fibraurea tinctoria), a następnie kilkukrotnie wtarło sok z rośliny w ranę. Orangutan przygotował też gęstszą pastę, którą nakładał na zranione miejsce.

- Pasta i sok skutecznie zadziałały — przekazali naukowcy. Dodali, że rana zagoiła się, a stan zwierzęcia nie wskazywał na to, że doszło u niego do jakiejkolwiek infekcji. Naukowcy podkreślają, że w diecie orangutanów nie ma tej konkretnej rośliny, co pozwoliło im stwierdzić, że zwierzę działało celowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami
Możliwe, że przypadkowo dotknął rany palcem, na którym znajdowała się roślina. A ponieważ zawiera dość silne substancje uśmierzające ból, mógł odczuć natychmiastową ulgę, co skłoniło go do ciągłego stosowania tej rośliny - wskazała dr Isabella Laumer.

Naukowcy podkreślili, że dalsze obserwacje mogą ujawnić jeszcze więcej "ludzkich zachowań" wśród orangutanów.

"Nie istnieje wyraźna linia dzieląca ludzi od zwierząt"

Człowiekowate wielokrotnie wcześniej obalały mit, że pewne umiejętności mają tylko ludzie. Obserwacje szympansów prowadzone przez Jane Goodall udowodniły, że człowiek nie jest jedynym zwierzęciem, które wytwarza narzędzia i z nich korzysta. - Zauważyłam, jak Siwobrody zrywa źdźbła trawy i używa ich do wyciągania termitów z gniazda. Czasem zrywał gałązkę z liśćmi i je usuwał — relacjonowała badaczka.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Z czasem udało jej się także dowieść, że szympansy potrafią myśleć i rozwiązywać problemy. Z czasem przekonano się, że towarzyszą im również emocje charakterystyczne dla ludzi, mowa o miłości, nienawiści, nudzie, ciekawości, czy smutku.

Odkryliśmy, że nie istnieje wyraźna linia dzieląca ludzi od zwierząt. Ciągle odkrywamy, że zwierzęta potrafią coś, co arogancko uważaliśmy wyłącznie za ludzkie — powiedziała Goodall na konferencji naukowej TED.

Słowa badaczki potwierdził także przykład indonezyjskiego orangutana.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić