aktualizacja 

Ostateczne wyniki wyborów w Rosji. Pewny triumf Putina

Wybory prezydenckie w Rosji przeszły już do historii. Zakończyły się one pewnym triumfem Władimira Putina, który uzyskał ponad 87 proc. głosów - tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych w poniedziałkowy poranek na oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej. Wiadomo jednak, że wybory nie były wolne i uczciwe.

Ostateczne wyniki wyborów w Rosji. Pewny triumf Putina
Władimir Putin (PAP, MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Wybory prezydenckie w Rosji trwały od piątku (15 marca) do niedzieli (17 marca). W poniedziałek (18 marca) w godzinach porannych na stronie internetowej Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej pojawiły się wyniki po przeliczeniu głosów z 99,43 proc. protokołów.

Według tych danych, wybory wygrał Władimir Putin, który zdobył 87,32 proc. wszystkich głosów. Na drugiej lokacie znalazł się kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Nikołaj Charitonow, który otrzymał 4,32 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajął kandydat partii Nowy Lud Władisław Dawankow z 3,79 proc. głosów. Czwarta lokata przypadła natomiast kandydatowi LDPR - był nim Leonid Słucki (3,19 proc. głosów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Giertych znów spotka się z Wąsikiem? "Ja się nigdy nie spotkałem"

Wybory prezydenckie w Rosji. Ważny komunikat polskiego MSZ

Komunikat ws. wyborów prezydenckich w Rosji wydało już polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "W dniach 15-17 marca w Rosji odbyły się tzw. wybory prezydenckie; głosowanie odbywało się w warunkach skrajnych represji wobec społeczeństwa, uniemożliwiających dokonanie swobodnego, demokratycznego wyboru" - zaznaczono.

Wybory te nie mogą być uznane za legalne, wolne, ani uczciwe - podkreślono.

Zauważono ponadto, że - wbrew prawu międzynarodowemu - "wybory" odbyły się też na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy: Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopolu, ale i na terytoriach obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego oraz chersońskiego.

Głosowanie przeprowadzono także w mołdawskim Naddniestrzu oraz należących do Gruzji regionach Cchinwali/Osetia Południowa i Abchazja. Tak zorganizowane 'wybory' nie mogą być uznane za legalne, wolne, ani uczciwe - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić