Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Ostra reakcja zespołu Kult. Chodzi o pieniądze, jakie rząd rozdaje artystom

65
Podziel się:

W piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, którzy artyści mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach projektu wspierającego kulturę. Kult ostro odpowiedział na sytuację.

Ostra reakcja zespołu Kult. Chodzi o pieniądze, jakie rząd rozdaje artystom
Zespół Kult nie popiera wsparcia finansowego ze strony rządu. (Facebook)

Rząd stworzył projekt Wsparcia Finansowego Kultury. W ramach niego artyści, instytucje i organizacje mogły ubiegać się o pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grze było 400 milionów złotych.

Jednak nie wszystkim spodobał się ten pomysł. W piątek MKiDN poinformowało o tym, kto na wsparcie może liczyć. Dyskusję wzbudziło m.in. to, że 400 tys. zł miało trafić do zespołu Bayer Full. Bracia Golec mieli dostać nawet 2 miliony.

Komentarz w sprawie zostawił również zespół Kult. Muzycy nie ubiegali się o świadczenia.

Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej - napisali na Facebooku.

Artyści wyszli z założenia, że są ci, którzy bardziej potrzebują finansowego wsparcia. Wspomniano o pomocy medycznej, czy zamykających się masowo lokalach gastronomicznych.

Rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy - pisze zespół Kult w swoim poście.

Jak można wspomóc artystów? Muzycy z Kultu zachęcają do kupowania płyt. Choć zespół przez lata stał się klasykiem polskiej sceny, tak teraz sytuacja przypomina artystom początki kariery i dzielenie prób między inne prace.

Pieniędzy jednak nie będzie?

W niedzielę Piotr Gliński poinformował, że wypłaty z WFK zostaną wstrzymane.

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat - napisał minister kultury Piotr Gliński na Twitterze.
Zobacz także: To jego pracownię podpalili narodowcy. Rozmawiamy ze Stefanem Okołowiczem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(65)
Gosia72
2 lata temu
Panie Kaziku ,szacunek dla Pana.Po prostu klasa.
omena
2 lata temu
Jak można wspomóc artystów? A jak można wspomóc tych, którzy mają na utrzymanie jedną pensję i drugi raz przez covida stracili pracę?
Zibi
2 lata temu
Kult ma więcej mądrych przekazów w swoich utworach a majteczki w kropeczki Pana ....zostaną tylko kropeczki
Ana
2 lata temu
Ręce opadają, mój partner stracił pracę przez koronę, jest niepełnosprawny po wypadku, dostał 3 miesiące postojowego i nadal szuka pracy. Dobrze ze ja jeszcze pracuje bo nikt by nie dał pół miliona.... Ci mają powiedzieć tysiące ludzi co zamknęli swoje firmy?
Marta. K
2 lata temu
Po pierwsze to nie jest żadna kultura i oni w ogóle ni powinni podlegać pod to ministerstwo..secundo - Ci tzw artyści to w większości firmy jedno osobowe lub często pracują w oparciu o umowę o dzieło lub kontrakty..Ci ludzie nikogo nie zatrudniają oczywiście jak jest koncert współpracują firmy do obsługi koncertów czy muzyków tancerzy oczywiście praktycznie nie płacą zus-ów lub minimalny. Po trzecie cały czas dostają tantiemy z zaiksu oraz za wyświetlenia na youtube, ich fani mogą kupować płyty!! i nawet dostają haracz opłatę od każdego dysku czy innego nośniku bo niby ja pirace ich muzykę..!a nie chciałbym tego słuchać nawet jak by mi płacili. po czwrte tak powinni dostać tak jak inne firmy postojowe 1000 zł o ile udowodnią opłacenie zusu i składek.. to ze ktoś sobie wyliczył z dupy ile to milinów traci nie znaczy że inny idiota minister ma mu dawać kasę..te 400 ml powinni przeznaczyć na tych od obsługi czy muzyków kontraktowych oraz do kultury wyższej teatry filharmonie i tak filharmonia w Łodzi dostała 66 000 a jakiś zapijaczony zenek czy bednarz pół bańki..sorki mam problemy z logowaniem..
Gliński
2 lata temu
Finansowanie powinno być w postaci na,żywność, rachunki za prąd wodę gaz ,ewentualne zawieszenie opłat za zus.. Proszę stworzyć sklep socjalny i zapraszamy golców z bonami 1000 zł miesięcznie. Najpierw ujawnienie kont bankowych ,wartości willi itd... Sądzę że dzięki temu zatrzymany ten proceder. A teraz Pani Gliński dymisja natychmiastowa. Weź za NFZ a nie za głupoty jak jeszcze nie dojrzałes do polityki
lorneta
2 lata temu
Czy to państewko jest powiatem Korei Płn? Gdzie kapitalizm i kapitaliści? Gdzie "gwiazdy estrady" i filmu, ich "menadżery" i producenci z "Holyłud"? Socjalizm się przecież przeżył, a przecież to on ograniczał naszych gwiazd rozbłysk. 30 lat minęło i nagle etat w Estradzie się marzy? A "na szczaw i mirabelki" jak radził działacz niepodległościowego podziemia.
Fikumiku
2 lata temu
Ja dostałem zwolnienie z zusu na dwa miesiące, 5 tyś. Teraz straszą mnie kontrolami . Mam spadek obrotów 80 % rok do roku. Zdeterminowany dokładam z oszczędności. Wytrzymam jeszcze max 3 mce. Prowadzę małą gastronomię. Takich jak ja jest tysiące. I co ? Rząd ma nas w d....e.
Dziękuję
2 lata temu
Właśnie kupiłam płytę. Dziękuję za uczciwość.
PYTANKO
2 lata temu
a ska ten >> Rząd << weźmie tą kasę ??? dla mnie nikt nic nie daje chociaż obniżono mi pensję ze względu na niby ciężka sytuację firmy ...
joda
2 lata temu
Właśnie idę w miasto, więc kupie ich płytę. Szacun chłopaki.
nic za nic
2 lata temu
Jak 'artyści' zasmakują to przestaną tworzyć, więc NIC nie dawać! Bo stworzą kicz i popelinę... Wszyscy za KULTem.
Robi
2 lata temu
ludzie! Przecież tu nie chodzi tylko o piosenkarzy! Oni zatrudniają całe ekipy techniczne - ci ludzie też muszą z czegoś żyć
NS...
2 lata temu
Komuna dawała rybakom po 3 ha. ziemi w dzierżawę na przetrwanie zimy i klęsk
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić