Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Owce z Katowic hitem internetu. Są honorowymi dawcami krwi

5
Podziel się:

Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM pochwaliło się swoimi owcami. Zwierzęta dostarczają placówce krew niezbędną do przeprowadzania badań.

Owce z Katowic hitem internetu. Są honorowymi dawcami krwi
Wyjątkowe owce

Okazuje się, że owcza krew jest bardzo istotna w badaniach. Można nią zastępować tę ludzką i wykorzystywana jest przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Odgrywa ona ważną rolę w procesie tworzenia antybiotyków.

Owcza krew zastępuje ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Wtedy wiadomo, jakiego użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi - przyznała zootechnik Aniela Grajoszek z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM.

Katowickie centrum jest w posiadania niewielkiego stada owiec czarnogłówek. W jego skład wchodzą 4 dorosłe barany i 8 owiec. Zwierzętami opiekuje się zootechnik Aniela Grajoszek. Każdego tygodnia pobierana jest krew jednego przedstawiciela stada. Honorowy krwiodawca jest przez to nagradzany. Dzięki dodatkowym korzyściom pobranie kojarzy się owcom z czymś przyjemnym.

Raz w tygodniu pobieramy krew od jednego z przedstawicieli stada. Nasz honorowy dawca dostaje za to dodatkową porcję paszy. Dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale z przyjemnością - opowiedziała opiekunka.

Krew owiec jest sprzedawana

Centrum sprzedaje pobraną od owiec krew do laboratoriów. Wśród kupców jest między innymi Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Litr krwi nie należy do tanich. Trzeba za niego zapłacić 300 złotych. Z każdego litra może jednak powstać tysiące pożywek. Każda z owiec oddaje krew raz w miesiącu.

Zobacz także: Prof. Horban: Istnieją realne szanse, że do września zaszczepimy wszystkich Polaków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Dzika Owca
6 miesięcy temu
ponoć zwierzę jest zadowolone, nie mówiło że nie wyraża zgody ;) nie wiadomo czy krew potem nie trafia do paschalnej macy :pp
Humanus
rok temu
Biedne zwierzaki, jednak ludzie to potwory. Niech wysysają tę krew od różnych kryminalistów a nie od niewinnych istot.
Smutne
rok temu
Honorowy dawca krwi...wbrew swojej woli... :( :( :( Taka trochę delikatniejsza wersja dokonywania doświadczeń na zwierzętach :(
Mięsojad
rok temu
A tak to je głodzą? Jak owca rozpoznaje dodatkową porcję? Jak nie jest głodna to i tonę mogą jej zapodać
Czytający
rok temu
"Są honorowymi dawcami krwi"-jasssne, zgłosiły się na ochotnika!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić