aktualizacja 

Panika Rosjan na Krymie. Chcą uciekać, ale boją się ataku na most

Rosjanie mieszkający na okupowanym Krymie chcą wracać do właściwej części swojego kraju, obawiając się możliwych ataków ze strony ukraińskiej. W mediach społecznościowych pojawiają się sugestie, że "Putin już przegrał wojnę", a "Ukraińcy na Krymie będą się mścić za Mariupol". Jak wygląda sytuacja?

Panika Rosjan na Krymie. Chcą uciekać, ale boją się ataku na most
Rosjanie masowo opuszczają Krym (Twitter, Wikimedia Commons)

Były dowódca donieckich separatystów Igor Girkin, pułkownik rezerwy GRU, powiedział w zeszłym tygodniu, że "Ukraińcy mogą zaatakować i zniszczyć Krymski Most". To przeprawa, która łączy okupowany półwysep z Rosją.

Siły ukraińskie uderzą w Krymski Most?

Zdaniem Girkina, armia ukraińska jest w stanie wziąć za cel most przez Cieśninę Kerczeńską, o czym świadczy zniszczenie okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, krążownika "Moskwa". - Uderzą, kiedy uznają to za możliwe i opłacalne - uważa Girkin.

Po jego słowach na okupowanym półwyspie wybuchła panika wśród Rosjan, którzy przeprowadzili się tam po 2014 roku. Doniesienia sugerują, że Ukraińcy w niedalekiej przyszłości nie tylko mogą zniszczyć wspomniany most, ale i "wejść na teren półwyspu".

Rosjanie opuszczają Krym

Rosyjscy internauci w mediach społecznościowych zapowiadają, że w najbliższym czasie zamierzają opuścić Krym, ale obawiają się, że "Ukraińcy zniszczą Krymski Most", a przez to "będą uwięzieni". Pojawiają się też sugestie, że żołnierze ukraińscy będą "mścić się za Buczę i Mariupol".

Z nowym uzbrojeniem od Zachodu będą atakować. I nikt ich nie powstrzyma. Dlatego uciekam z Krymu z całą rodziną - pisze jeden z internautów.

"Putin przegrał wojnę"

Pojawiają się też teorie spiskowe o tym, że białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka "prowadzi tajne rozmowy z władzami Ukrainy", ponieważ wie, że "Putin przegrał wojnę". - W 2014 roku Rosja obiecała, że nas będzie broniła. Teraz musimy uciekać - piszą Rosjanie mieszkający na Krymie. Zgodność tych wypowiedzi z prawdą jest jednak wątpliwa.

O tym, że most przez cieśninę jest jednym z celów Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował 21 kwietnia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Podkreślił wówczas, że Siły Zbrojne Ukrainy na pewno uderzą w most, gdy tylko "będzie taka okazja". Według urzędnika, uszkodzenie mostu zatrzyma przerzut nowych sił dla armii rosyjskiej z Rosji na Krym.

Zobacz także: Obejrzyj także: Masowe groby pod Mariupolem. Amerykanie pokazują dowody na zdjęciach satelitarnych
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić