"Wyjdźcie na ulicę". Zaskakujący apel papieża Franciszka

74

W komunikacie z okazji 55. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek zwrócił się do odbiorców mediów i dziennikarzy. Zaapelował o to, aby "wychodzić na ulicę" i poznawać świat na własne oczy, a nie tylko za pośrednictwem internetu.

"Wyjdźcie na ulicę". Zaskakujący apel papieża Franciszka
(Getty Images)

Papież Franciszek na 55. Światowy Dzień Środków Przekazu przygotował specjalny komunikat. Watykan opublikował tekst papieża w sobotę. Mowa w nim m.in. o współczesnych mediach społecznościowych i dziennikarstwie.

Papież znaczną część orędzia poświęcił mediom. Krytycznie odniósł się do wiadomości, które służą straszeniu odbiorców, nie są potwierdzone i odzwierciedlają jedynie obawy lub poglądy autora. Według Franciszka prowadzi to do powstania stronniczych i zmanipulowanych mediów.

"Wyjdźcie na ulicę"

Papież zachęcił również do tego, aby "wyjść na ulicę" i poznawać świat. Szczególnie ważne jest to dla dziennikarzy, którzy mają mieć w sobie "ciekawość, otwartość, pasję".

Zobacz także: Kard. Stanisław Dziwisz może jeszcze wybrnąć z trudnej sytuacji? Duchowny mówi jak
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz przekaz, za informacje, które podajemy, za kontrolę, dzięki której możemy eksponować fake newsy - przekazał papież.

Papież poruszył także temat mediów społecznościowych, które również mogą siać panikę i dezinformować. Internet jest "potężnym narzędziem", które wymaga rozsądnego podejścia i odpowiedzialności. Papież Franciszek zaapelował, aby mądrze posługiwać się dostępnymi dziś mediami i nie wierzyć we wszystko, co się w nich ukazuje.

Nic nigdy nie może w pełni zastąpić zobaczenia czegoś na własne oczy. Niektórych rzeczy można się nauczyć jedynie z własnego doświadczenia - dodaje.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić