Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Przełomowa decyzja papieża Franciszka. Chodzi o kobiety

252
Podziel się

Papież Franciszek zmodyfikował zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego i zezwolił świeckim kobietom na posługę akolity i lektora. Tym samym Franciszek oficjalnie zatwierdził stosowaną już wcześniej praktykę.

Przełomowa decyzja papieża Franciszka. Chodzi o kobiety
Papież Franciszek dopuścił kobiety do posługi lektoratu i akolitatu. (PAP)
bELooqEl

W ogłoszonym w Watykanie liście apostolskim w formie motu proprio, zatytułowanym "Spiritus Domini", papież Franciszek wprowadził zmiany w 230 kanonie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Do tej pory do posługi akolitów i lektorów byli dopuszczeni tylko mężczyźni. Od teraz również kobiety mogą sprawować te funkcje.

Watykan podkreślił, że to nic nowego, że kobiety czytały Słowo Boże podczas celebracji liturgicznych lub były ministrantkami podczas Eucharystii. "W wielu wspólnotach na całym świecie jest to już praktyka zaaprobowana przez biskupów" - czytamy.

bELooqEn

Teraz papież Franciszek postanowił wprowadzić zmiany w prawie kanonicznym i wprowadzić oficjalny zapis w sprawie obecności kobiet przy ołtarzu.

W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwypuklił sposób, w jaki niektóre posługi ustanowione przez Kościół opierają się na wspólnym statusie ochrzczonych i przynależności do królewskiego kapłaństwa otrzymanego w sakramencie chrztu. Różnią się one zasadniczo od posługi święceń otrzymywanej razem z sakramentem. Utrwalona praktyka w kościele łacińskim potwierdza, że posługę świecką opartą na sakramencie chrztu, można powierzyć wszystkim wiernym płci męskiej lub żeńskiej, zgodnie z tym, co jest już domyślnie przewidziane w kanonie 230 - napisał papież Franciszek w uzasadnieniu.

Po modyfikacji przepis brzmi następująco: "Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła".

bELooqEt

Watykan przypomina, że decyzja nie oznacza, iż kobiety będą mogły być wyświęcane na kapłanów.

Posługa lektoratu i akolitatu

Lektorzy w Kościele zajmują się czytaniem Słowa Bożego w czasie liturgii. Akolita to świecki, który pomaga kapłanowi w sprawowaniu liturgii. Może np. nieść krzyż w czasie procesji czy podawać księgi liturgiczne.

bELooqEu
Zobacz także: Papież apeluje o zachowanie dystansu. Nie będzie już gromadził się z wiernymi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELooqEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(252)
MMM
9 miesięcy temu
Kobiety w kościele będą zbierać tacę .
wieczność
9 miesięcy temu
Przeczytaj wywiad z ks egzorcystą Piotrem Glasem.Jest w nim fragment o tym ,jak grzechy odpuszczone przez kapłana podczas spowiedzi są  przed diabłem ukryte. Wywiad znajdziesz na stronie Pch24. . "Ksiądz Piotr Glas: walka z szatanem trwa. Potrzebujemy kapłanów!". . Prowadziłem kiedyś egzorcyzm siedemnastoletniej dziewczyny, którą demony opętały za sprawą seksu, pornografii, masturbacji, a później nieopanowanego współżycia. Szatan krzyczał wprost: „Ona jest moja!” - mówi ks. Piotr Glas w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. Kapłan i egzorcysta przekonuje, że największym zwycięstwem szatana dzisiaj jest przekonanie ludzi, że grzech nie jest grzechem. (...) . Uczestniczyłem kiedyś w egzorcyzmach, w których pomagali mi ludzie świeccy, okazało się, nieprzygotowani duchowo. I diabeł opętanej wygarnął im wszystko. Każdy niewyspowiadany grzech. My sobie nie zdajemy sprawy z tego, kim jest diabeł i co widzi. Do mnie to dopiero dotarło, gdy na jednym egzorcyzmie diabeł zaczął wyliczać moje grzechy, i to grzechy sprzed trzydziestu lat. Ja już o nich zapomniałem, a on nie. On pamięta. Trzeba też pamiętać, że nasze grzechy mają także skutki, które mogą się ujawnić wiele lat później z bardzo przykrymi konsekwencjami. Cd na stronie Pch24
analityk
10 miesięcy temu
to że jest jakaś praktyka to nie znaczy że jest zgodna z tradycyjnym nauczaniem kościoła którego ma strzec Franciszek, w tej sprawie zatem pomylił się
bELooqEP
postępowa
10 miesięcy temu
Dopóki kobiety nie będa mogły być księżmi, nadal będzie to instytucja zacofana i antyfeministyczna? Jak to pogodzić: Czcić Matke Boskajak samego Boga, a nie dozwalać kobietom sprawowania Eucharystii?
sssft
10 miesięcy temu
tacy miłujacy chrzecijanie lepiej nic nie wierzyc
sss
10 miesięcy temu
ja juz nic nie wierze po co cokolwiek wierxyc jak ten swiat zaklamany jest płacze nad wami
ibrahim
10 miesięcy temu
watykan od zawsze interesował się cudzymi cipkami. Nic nowego. Widocznie nie ma czym się interesować.
adaś
10 miesięcy temu
To może papież Franciszek zalegalizuje stan kapłański w KK i msze będą odprawiały także kobiety. Tylko co z celibatem u tychże kapłanek?
Materac
10 miesięcy temu
Panowie dobra nasza są gosposie fajnie będą lektorki będzie bosko ,Oj będzie się działo.
łolo
10 miesięcy temu
A to Słońce dalej krąży wokół Ziemi , czy już nie.
pawel
10 miesięcy temu
chodzi o kobiety ??? zniósł celibat ,czy obszedł ??? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział !
kobieta
10 miesięcy temu
Jezus nie powołał na apostołów kobiet nie z powodu dyskryminacji, ale dlatego, że znał naturę kobiet i wiedział, ze one będą kokietować, plotkować, kusić, a tu chodzi o przekazywanie wiary, a nie zachęcanie do grzechu. Zobaczcie co wyprawiają kobiety w sieci, nie przeszkadza, ze żony, matki Rozenkowe, Popkowe wszystkie wierzące, a co robią z tej wiary...one by tak w kościele przed ludem stawały jak do tych zdjęć na instagramie.
Toni
10 miesięcy temu
Nareszcie ksieza beda mieli pelny wybor !
bELooqEH
Papier
10 miesięcy temu
Myślałem, że tą przełomową decyzją było zalajkowanie striptizerki...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić