Papież Franciszek odmówił Bidenowi? Zaroiło się od plotek

33

W sieci zaroiło się od plotek, jakoby papież Franciszek nie chciał spotkać się z Joe Bidenem. Niektórzy sugerowali nawet, że to dlatego, że Biden popiera aborcję. Doniesienia te są nieprawdziwe, a sami zainteresowani w ogóle nie planowali takiego spotkania.

Papież Franciszek odmówił Bidenowi? Zaroiło się od plotek
Papież Franciszek odmówił Bidenowi? Plotki zostały zdementowane (Getty Images)

Joe Biden od 9 czerwca przebywa w Europie. Prezydent USA przybył na Stary Kontynent, aby wziąć udział w szczycie przywódców G7, a następnie spotkać się z przywódcami krajów członkowskich NATO w Brukseli. Ostatnim punktem jego wizyty ma być spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie. Po jego zakończeniu Biden wróci do Stanów Zjednoczonych.

W sieci zaczęły pojawiać się plotki na temat spotkania Bidena z papieżem. Według niektórych źródeł organizatorzy wizyty prezydenta USA w Europie mieli poprosić Watykan o możliwość wzięcia przez niego udziału w porannej mszy odprawianej przez papieża. Ta miała się odbyć 15 czerwca, ale pojawiła się informacja, rozpowszechniana m.in. przez Catholic News Agency, o negatywnej odpowiedzi ze strony Stolicy Apostolskiej.

Domniemany powód niechęci papieża do spotkania z Bidenem może wywoływać zdziwienie. Według niektórych źródeł Franciszek chciał uniknąć wzbudzenia kontrowersji w dniu rozpoczęcia obrad amerykańskich biskupów. Jednym z tamtejszych punktów programu miała być dyskusja nad dokumentem o "koherencji eucharystycznej". Ten przedstawia katolicką naukę w kwestii warunków udzielania komunii świętej. W jego treści poruszana jest kwestia odmowy udzielania jej politykom sprzeciwiającym się zasadniczym prawdom nauczania Kościoła.

Biden miał zostać sklasyfikowany jako proaborcyjny polityk. Przyjęcie przez niego komunii od papieża miałoby być "upolitycznieniem eucharystii".

Doniesienia dotyczące domniemanego spotkania są fałszywe - donosi National Catholic Reporter. Zarówno papież Franciszek, jak i Joe Biden nie mieli spotkania swoich w planach. Prezydent USA nie ma nawet jeszcze wybranego ambasadora w Watykanie, który zająłby się organizacją takiego spotkania. Ponadto Biden ma odwiedzić najmniejszy kraj świata w październiku z okazji szczytu G20 i zapewne wtedy spotka się z głową Kościoła. Gdyby miało dojść do audiencji 15 czerwca, to byłoby to wręcz niemożliwym zadaniem logistycznym. Prezydent przebywał wtedy w Genewie, która oddalona jest o ponad 880 km od Watykanu.

Zobacz także: Andrzej Duda napisał do Tadeusza Rydzyka. Krzysztof Gawkowski: to żenujące
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić