Papież Franciszek powołał fundusz na walkę z pandemią. Przekazał 750 tys. dolarów

91

Papież Franciszek powołał specjalny fundusz kryzysowy, informuje Watykan. Pieniądze mają zostać przeznaczone na pomoc osobom i wspólnotom, które zostały tragicznie dotknięte COVID-19. Papież wpłacił kwotę założycielską i apeluje o dalszą pomoc.

Koronawirus. Papież Franciszek powołał nadzwyczajny fundusz na rzecz poszkodowanych przez pandemię.
Koronawirus. Papież Franciszek powołał nadzwyczajny fundusz na rzecz poszkodowanych przez pandemię. (Getty Images, Franco Origlia)

Specjalny fundusz powstał przy Papieskich Dziełach Misyjnych. Dochód przeznaczony ma być na pomoc ludziom i wspólnotom, które zostały najbardziej dotknięte przez rozprzestrzeniającą się epidemię. Pieniądze będą przekazywane poprzez struktury i instytucje Kościoła.

Papież Franciszek nie tylko założył fundusz, został także pierwszym fundatorem. Wpłacił na konto sumę 750 tys. dolarów. Papież poprosił także instytucje kościelne, które są w stanie i pragną pomóc, o wpłatę pieniędzy na fundusz za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w każdym kraju.

Zobacz także: Owsiak oddaje trzynastkę na lekarzy. "Dbajmy o tych, którzy dbają o nas"

Do decyzji papieża z zadowoleniem odniósł się kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przypomniał także o udziale Kościoła w zapewnianiu pomocy medycznej i edukacyjnej na świecie. Słowa kardynała zostały zacytowane w oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez misyjną agencję Fides.

W swoim zadaniu ewangelizacyjnym Kościół często znajduje się na pierwszej linii frontu poważnych zagrożeń dla ludzkości. W samej Afryce jest ponad 74 tys. sióstr zakonnych i ponad 46 tys. księży, którzy prowadzą 7274 szpitali i klinik, 2346 domów dla osób starszych i bezbronnych oraz kształcą ponad 19 milionów dzieci w 45088 szkołach podstawowych. W wielu obszarach wiejskich jedynie oni zapewniają opiekę zdrowotną i edukację - oświadczył kardynał.

Ojciec Święty zachęca całą szeroką sieć Kościoła, by stawiła czoła stojącym wyzwaniom - podkreślił kardynał Tagle.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić