Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Papież ostro o kazaniach. "Nie mogą być abstrakcyjne i usypiać"

217
Podziel się:

W Niedzielę Słowa Bożego papież dotknął problemu ze współczesnymi kazaniami. "Kazania nie mogą być abstrakcyjne i nie mogą usypiać" - powiedział wiernym. Dodał też, że "muszą wstrząsać sercami".

Papież ostro o kazaniach. "Nie mogą być abstrakcyjne i usypiać"
Papież Franciszek (PAP)

Papież Franciszek trzy lata temu ustanowił Niedzielę Słowa Bożego. Jest to trzecia niedziela okresu zwykłego. Jej celem jest "pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii".

"Nie mogą być abstrakcyjne i nie mogą usypiać"

Podczas tegorocznej głowa kościoła katolickiego poruszyła bardzo ważną kwestię kazań dla wiernych.

Przed południową modlitwą Anioł Pański powiedział, że nowoczesne kazania są zbyt ogólnikowe. Zauważył również, że taka forma... nudzi wiernych.

Wiele kazań - mówię to z szacunkiem, ale i ze smutkiem - jest abstrakcyjnych i zamiast budzić duszę, usypiają ją. Wtedy wierni zaczynają patrzeć na zegarek i pytają: kiedy się to skończy? - przyznał ze smutkiem.
Nie tędy droga. Słowo, w którym nie tętni moc "dzisiaj", nie jest godne Jezusa i nie pomaga ludziom w życiu - dodał.

Na krytyce się nie skończyło. Franciszek gorąco zaapelował do księży. Stwierdził, że "jeśli ktoś chce wygłaszać wykłady, przemówienia, niech to robi, ale gdzie indziej, a nie w homilii, gdzie ma głosić Słowo tak, by wstrząsnęło sercami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(217)
CO2
4 miesiące temu
Zlikwidować kazania, które nic nie przekazują tylko księża się męczą i wierni też. Bo taki księżulo co on ma mówić, do tych starych pomarszczonych babć i dziadków no co?? Że niedługo spotkamy się w niebie, to oni sami od lat wiedzą. Młodzi nie chodzą do kościoła, bo też wiedzą że umrą tylko abstrahują z tym niebem haha. I po co to wszystko... . To ja wam po cichu powiem chodzi o pieniądze. Pieniądze które są potrzebne klerowi na zagraniczne wycieczki i inne uciechy doczesne. Bo gdzież się wyszaleć jak nie na ziemi, bo potem już tylko piekło i zanurzamy się...hahaha
sygnały dnia
4 miesiące temu
Może na początku zaczniemy od papieża który ględzi nie wiadomo co.
Gosc
4 miesiące temu
A w Lublinie cisza... a no tak.. Przypomnialo mi sie. Tego szkodnika, zakochanego w sobie proboszcza wywalono na zbity pysk. Teraz nie ma politycznych kazan i "nakazan",kogo wybrac w przyszlych wyborach. Szkoda tylko, ze to tak dlogo trwalo. Ten sredniowieczny jajoglowy zepsul ludziom niemalo krwi
Rozsądny czło...
4 miesiące temu
Mnie to zupełnie nie obchodzi - nie chodzę do kościółka i nie słucham bredni.
mądry to wie
4 miesiące temu
Coraz więcej ludzi prowadzi pato-życie, tj. porozbijane związki, dzieci zostawione samopas. Ludzie miotają się bo nie wiedzą co tak naprawdę ma w życiu wartość. Bo skąd mają to wiedzieć skoro przyświeca hasło - róbta co chceta? Większość populacji ma tak słabą psychikę, że uwalniając się spod kieratu kościoła wpadają wprost do gabinetu psychiatry lub pod pociąg. Modlitwa ma cudowną moc, każdy kto serio traktuje wiarę to wie. Życie z Bogiem jest po prostu lepsze, piękniejsze niż wpadanie w objęcia propagandy innego człowieka. 10 przykazań jest bezsporne, prastare dlatego podlega mniejszym manipulacjom niż na prędce wymyślone ideologie żeby zmanipulować i wykorzystać współczesnych.
lucek
4 miesiące temu
a ja uwielbiam kazania naszego świętobliwego arcybiszkopta Jędraszewskiego. Zawsze są pełne ukrytych wrogów i jawnych wrogów i wrogów i potencjalnych wrogów... nie boi się wskazywać swym palcem uzbrojonym w święty złoty pierścień kto i gdzie niszczy albo będzie niszczył albo chce zniszczyć lub marzy żaby zniszczyć nasz święty prawdziwie polski kościół katolicki
MartinSmith
4 miesiące temu
Proponuję zrobić warsztaty dla księży w jaki sposób zaciekawić parafian kazaniem. Taki marketing kościelny.
zaro
4 miesiące temu
polecam Mszę święte w starym rycie. Tam jest piękna liturgia oraz kazanie dotyczące spraw duchowych, starannie przygotowane przez księży, mocno starających się o rozwój życia duchowego swojego i wiernych.
Mirek
4 miesiące temu
Papież sam nie jest bez winy, bo swoim zachowaniem, tzw nowoczesnością wprowadził wśród księży ogromne rozluźnienie. Jak to się mówi zawsze trzeba zacząć od siebie papieżu Franciszku
Lila
4 miesiące temu
Panuje rozleniwienie wśród księży a papież de facto mało dla nich znaczy. Generalnie to opływają jak paczki w maśle. I po co się wysilać.
Monika
4 miesiące temu
Księża bardzo często podchadza do kazań beztrosko. Kazania są nie przygotowane, nie zrozumiałe. Ludzie bardzo słuchają kazań i je analizują. Konkluzja taka, że księża lekko do nich podchodzą, a czesto powtarzają np z przed roku. A wierni to pamiętają. Wiecej pracy i modlitwy drodzy księża.
wierny
4 miesiące temu
Czemu ogranicza się Msze Trydencką co ? Nie chce show....
Jan Bez Maski
4 miesiące temu
SŁOWO powinno wstrząsać rozum, a nie serce. Pan Jezus UCZYŁ, a nie wzruszał.
BEZSTRONNY
4 miesiące temu
A z ambony ciągle polityka, mamona . Mamona i polityka. Takie słowo Boże w Polskich kościołach ciągle słychać. A Papież niech sobie mówi. Polscy sukienkowi mają swego patrona .M A M O N A.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić