Partia Merkel ma problem. Najnowszy sondaż przed wyborami w Niemczech

83

W najbliższą niedzielę w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. Jak wynika z najnowszego sondażu, najprawdopodobniej nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD. Jego partia cieszy się największym poparciem. Partia Angeli Merkel z kolei mocno traci w sondażach.

Partia Merkel ma problem. Najnowszy sondaż przed wyborami w Niemczech
Angela Merkel (Photothek via Getty Images, Felix Zahn)

26 września odbędą się w RFN wybory do Bundestagu, ale także wybory do parlamentów dwóch krajów związkowych: Berlina i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Najnowszy sondaż wskazuje, że chrześcijańscy demokraci z Angelą Merkel na czele zakończą swoje rządy i otworzą drogę pierwszemu od 16 lat rządowi centrolewicy.

Partia Merkel traci w sondażach

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, która króluje na niemieckiej scenie politycznej od początku XXI wieku, pozostaje daleko w tyle za zajmującymi pierwsze miejsce socjaldemokratami (SPD). Ponieważ wielu Niemców już zdążyło zagłosować drogą korespondencyjną, zmiana w ostatniej chwili jest mało prawdopodobna.

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez Wyborczą Grupę Badawczą Politbarometr. Wynika z niego, że na najwięcej głosów może liczyć Olaf Scholz z partii SPD – aż 48 procent. Na drugim miejscu plasuje się Armin Laschet z CDU – 21 proc., a Annalena Baerbock z partii Zielonych jest trzecia (16 proc.).

Największym poparciem cieszy się SPD

Kolejne pytanie dotyczyło tego, na którą partię polityczną ankietowani oddaliby swój głos. Unia CDU/CSU uzyskała 22 procent (-10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 roku), socjaldemokraci SPD: 25 proc. (+4,5 proc.), a skrajna prawica AfD: 11 proc. (-1,6 proc.).

Według sondaży w wyborach do parlamentu Niemiec socjaldemokracja może liczyć na 25 proc. głosów, na drugim miejscu plasuje się chadecja CDU/CSU z trzema punktami straty do SPD. Obecnie rządząca wielka koalicja Unii CDU/CSU z SPD nie miałaby większości rządowej. Możliwa byłaby także koalicja większościowa, złożona z Unii, Zielonych i FDP.

Merkel odchodzi po 16 latach

Pewne jest jednak, że Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu, po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU.

Zobacz także: Wiemy, o czym Morawiecki będzie rozmawiał z Merkel
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić