Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Alarm ekspertów. Tylko jeden kraj świata skutecznie ogranicza emisję CO2

94
Podziel się

Z najnowszego raportu Climate Action Tracker wynika, że żadne z dużych państw nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w walce ze zmianą klimatu przed 2030 rokiem. Z kolei jedynym krajem, który jest na dobrej drodze w tym zakresie, jest Gambia — najmniejszy kraj na kontynencie afrykańskim.

Alarm ekspertów. Tylko jeden kraj świata skutecznie ogranicza emisję CO2
Zdjęcie wykonane w 2019 roku, obrazuje emisję dwutlenku węgla wywołaną pożarami Amazonii (NASA)
bETjcBcR

Dwa ośrodki badawcze – Analityka klimatyczna i Instytut NewClimate - przygotowali najnowszy raport dotyczący zmian klimatycznych. Przedstawia on smutne statystyki dotyczące tego, jak największe kraje świata radzą sobie w walce ze zmianą klimatu i globalnym ociepleniem. Okazuje się, że żaden z nich nie wywiązuje się z postanowień porozumienia paryskiego.

Tylko jeden kraj wywiązuje się ze zobowiązań

Według tej analizy ponad 35 krajów, w tym najwięksi emitenci dwutlenku węgla na świecie, nie wypełniają swoich zobowiązań dotyczących ograniczenia zmian klimatycznych. Jedynym krajem na świecie, który jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów, jest Gambia.

bETjcBcT

Badanie pokazuje, że tylko ten niewielki afrykański kraj podjął radykalne kroki w zakresie walki ze zmianą klimatu. Gambia jest jedynym krajem, który znajduje się w najwyższej części rankingu, a autorzy badania wyjaśniają, że ​​​​jej ambitne cele klimatyczne mogą zostać zrealizowane przy odpowiednim wsparciu finansowym.

bETjcBcZ

Działania wielu krajów są "niewystarczające"

Kolejne siedem krajów – Kostaryka, Kenia, Maroko, Etiopia, Nepal, Nigeria i Wielka Brytania – są na drugim miejscu w rankingu z wynikiem "prawie wystarczającym", co oznacza, że są na dobrej drodze. UE, Niemcy i USA wprowadziły szereg nowych polityk w celu osiągnięcia swoich celów klimatycznych, ale ich działania na rzecz klimatu pozostają "niewystarczające".

Jednak kraje takie jak Chiny, Indie i Australia nadal bronią swojego przemysłu węglowego i gazowego. Oznacza to, że zupełnie nie wywiązują się z postanowień paryskich, według których do 2030 roku światowe emisje muszą zostać zmniejszone o połowę. Autorzy raportu uważają, przy obecnych wskaźnikach świat będzie emitował dwa razy więcej gazów cieplarnianych, niż jest to wymagane.

bETjcBda

"Kod czerwony dla ludzkości"

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał "kodem czerwonym dla ludzkości". Najnowsze badanie ujawniło jednak, że nie ma na to pilnej reakcji ze strony największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, w tym Chin, Indii i USA.

Porozumienie paryskie zostało przyjęte podczas konferencji klimatycznej w Paryżu (COP21) w grudniu 2015 r. W porozumieniu paryskim określono ogólnoświatowy plan działania, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C oraz dążeniu do utrzymania go na poziomie 1,5°C.

bETjcBdb

Cele zwiększane co pięć lat

Do porozumienia paryskiego przystąpiło prawie 190 krajów, w tym Unia Europejska i jej państwa członkowskie. W celu realizacji tych założeń Porozumienie zakłada, że wszystkie państwa będą, począwszy od 2020 roku, ogłaszać dobrowolne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Cele te będą poddawane rewizji i zwiększane co pięć lat.

Zobacz także: Po 2060 roku Europę może czekać katastrofa. Ostrzeżenie od naukowców z USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETjcBdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(94)
poland
2 miesiące temu
Gdzie Polska ?!
Piratek
2 miesiące temu
Polecam film Cowspiracy może to odrobinę otworzy wam oczy. Nikt nie mówi o tym że wyprodukowanie 100gr mięsa to zużycie 1500l wody. Krowy produkują metan gorszy od CO2, zanieczyszczają klimat w 51% więcej od przemysłu i transportu. Do tego na potrzeby hodowli krów wycina się dziewicze lasy "płuca Ziemi". Mów oszczędzaj wodę staraj się nie truć środowiska, a największymi trucicielami są krowy. Za 20 lat będziemy mieć wielkie problemy z wodą. Tylko kasa się liczy, a o krowach nic się nie mówi, lepiej wmówić kup elektryka.
Muzg
2 miesiące temu
Cały przemysł ciężki musi zniknąć .. żeby było powietrze dobre… a unas dj morawiecki woli placic z naszej kasy karę niż zamknąć jakaś kopalnie syfu….
bETjcBdv
....
2 miesiące temu
Przecież sprawy klimatu to jedna wielka hipokryzja. Gdyby na badania nad energia termojadrowa poświęcono tyle kasy co na same testy covidowe w ciągu roku.....ludsie są zbyt zmanipulowana aby to rejestrować....
prawda
2 miesiące temu
co tam klimat, polityka i kassa się liczy nic więcej
Bbb
2 miesiące temu
SKORO NIE MACIE ŻADNEJ WIEDZY W ZAKRESIE KLIMATU TO PO CHOLORE SIĘ WYPOWIADACIE. PRZESTAŃCIE ROBIĆ Z SIEBIE IDIOTÓW. JEDYNIE ANONIMOWOŚĆ WYPOWIEDZI WAS TUTAJ RATUJE.
masuo
2 miesiące temu
Jest technologia pozyskiwania CO2 z atmosfery. Wyprysku fabryk nie widzę. Lepiej wciskać ciemnotę jak to my nie jesteśmy eko. Gdzie ten cały Green...?
Haha
2 miesiące temu
Właśnie tak skonczy swiat jak pójdzie w te strone. Biedny jak Gambia. Czerwony alarm jest dla normalnych ludzi, zeby przestali wierzyć tym sprzedajnym kundlom i ich Panom którzy zbijaja na tym forse.
Tw.B.
2 miesiące temu
Otake Gambie walczylym.
freedom
2 miesiące temu
Twierdzenie, że nie ma globalnego ocieplenia jest debilizmem, ale twierdzenie, że człowiek realnie może wpłynąć na zatrzymanie globalnego ocieplenia jest KRETYTNIZMEM!
Pok
2 miesiące temu
Chwila, to Niemcy nie są już w UE?
Dany
2 miesiące temu
Potrzebujemy 3 wojny światowej tak żeby dwie trzecie ludzkości wyginęło. Wtedy emisja dwutlenku węgla spadnie znacząco. Trochę zmienią się granicę, może powróci niewolnictwo.
Makuta el Sar...
2 miesiące temu
Gambia to wielki i bogaty kraj, posiada wiele walorow klimatycznych i jest oaza wolnosci i dobrobytu - tam nie ma juz niczego, bo przemyslu "nima" a produkcja lin konopnych nie szkodzi srodowisku afrykanskiemu, tedy brac przyklad z Gambii i lokowac swoje oszczednosci w bankach gambijskich...
bETjcBdn
jamci
2 miesiące temu
wszyscy wiedzą że klimatyczne obostrzenia dotykają tylko biedne kraje aby bogaci mogli je wykończyć gospodarczo do końca
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić