Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Pędzisz rowerem lub hulajnogą? Przygotuj się na mandat

9
Podziel się:

30 sierpnia br. straż miejska i straż gminna zyskają nowe uprawnienia. Służby będą mogły karać tych, którzy za szybko przemieszczają się po drodze dla pieszych lub chodniku.

Pędzisz rowerem lub hulajnogą? Przygotuj się na mandat
Hulajnogi elektryczne (Pixabay)

Chodzi o rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Poruszając się chodnikiem lub drogą dla pieszych, trzeba zachowywać prędkość zbliżoną do prędkości pieszego. Konieczne jest również ustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Jeżeli ktoś się do tego nie dostosuje, otrzyma mandat.

To jednak nie wszystko. Strażnicy miejscy będą mogli również kontrolować kierujących m.in. rowerami oraz hulajnogami. Nowe przepisy pozwolą im na legitymowanie takich osób, a także wydawanie im poleceń.

Zasadne jest, aby strażnicy straży gminnych (miejskich) posiadali uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych wobec uczestników ruchu korzystających z nowych pojazdów lub urządzeń nieprzestrzegających zasad wynikających z ww. ustawy - podaje MSWiA w uzasadnieniu nowych przepisów.

MSWiA tłumaczy cel zmian

Dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie takich przepisów?

Zakładanym rezultatem wdrożenia proponowanych zmian będzie wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne (miejskie), w tym zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, poprzez zapewnienie możliwości nakładania sankcji na uczestników ruchu naruszających zasady ustanowione przez nowo wprowadzone przepisy - zaznaczono.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Assl
9 miesięcy temu
Po to mam rower czy hulajnogę aby poruszać się szybciej niż pieszy.
Jon
9 miesięcy temu
Bardzo dobrze niech karają ich bo jest plaga którzy mają w dupie prawo, popieram straż miejska i Policjie
S&D
9 miesięcy temu
Czy prędkość hulajnogi, roweru mam dostosować do człowieka o długich nogach czy do poruszającego się z rola torem😂😂 no to już widzę jak SM będzie znowu na topie... 3...2...1 .... I rozpoczynamy cyrk strażników
Rem
9 miesięcy temu
A jak będzie wyrafinowana ta prędkość? Na podstawie jakiegoś urządzenia czy subiektywna ocena strażnika.
NS..
9 miesięcy temu
Kupię rower który jeżdzi w poprzek
mis
9 miesięcy temu
trzeba będzie w 20222 placić podatek do skarbówki za nadwage na rowerze
Tag
9 miesięcy temu
Ale durnie. U mnie osiedle 5tys ludzi a straż miejską widziałem 2 razy na 10 lat. Martwy przepis jak z paleniem na przystankach
lin
9 miesięcy temu
kiedy będą obowiązywały karty rowerowe i ubezpieczenie OC ?
OTTON
9 miesięcy temu
Ciekawi mnie jaki jest sens jeżdżenia hulajnogą czy rowerem skoro masz się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego ? ... To pokazuje jacy ludzie ustanawiają zasady i prawo w naszym kraju ... tzw "bezmuzgi"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić