Pfizer nie działa na mutację? Niepokojące wyniki badań

581

Południowoafrykański wariant jest w stanie pokonać odporność wypracowaną przez szczepionkę. Początkowe wyniki badań z Izraela budzą niepokój.

Pfizer nie działa na mutację? Niepokojące wyniki badań
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

Naukowcy z Izraela opublikowali na medrxiv.org wyniki badań dotyczące działania szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer. Na wstępie zaznaczmy jednak, że nie są to badania recenzowane, a dopiero początkowe.

Okazuje się, że preparat może nie być skuteczny w przypadku mutacji południowoafrykańskiej. Wariant ten powstał w RPA, jego nazwa właściwa to B.1.351. Niepokojące jest to, że do mutacji tej doszło w obrębie białka S, które jest głównym celem szczepionek. Wynika więc z tego, że przeciwciała w tym przypadku mogą okazać się mało skuteczne.

Udział w badaniu wzięło 800 osób. Część badanych była zaszczepiona w połowie (pierwsza dawka), część była po obu dawkach i ostatnia grupa nie była zaszczepiona, ale byli to ludzie, którzy zakażenie mają już za sobą.

Wariantem południowoafrykańskim zakaziło się mniej niż jeden procent badanych. Mutacja ta zaatakowała ośmiokrotnie więcej osób w pełni już zaszczepionych w porównaniu do niezaszczepionych.

Prof. Adi Stern z Uniwersytetu w Tel Awiwie przyznał, że naukowcy nie są w stanie stwierdzić, czy wariant ten powoduje ostrzejsze objawy. Jednak niemal pewne jest to, że mimo wysokiego działania szczepionki firmy Pfizer, najprawdopodobniej w przypadku tej mutacji, jej skuteczność spada.

Zobacz także: Donald Tusk ujawnił słowa Lecha Kaczyńskiego. Gość WP był w samolocie do Gruzji
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić