Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Pierwsza dama będzie miała pensję. Ile zarobi Agata Duda?

178

Pierwsza dama dostanie własną pensję. I to wcale niemałą. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach dla osób pełniących ważne funkcje w państwie.

Pierwsza dama będzie miała pensję. Ile zarobi Agata Duda?
(Newspix)

Pierwsza dama dostanie własną wypłatę

Agata Kornhauser-Duda, a po niej każda inna pierwsza dama ma dostawać wynagrodzenie za pełnienie obowiązków. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób pełniących funkcje publiczne.

Politycy chcą podnieść swoje wynagrodzenia. W opublikowanym właśnie projekcie nowelizacji ustawy o wynagradzaniu osób, które pełnią ważne funkcje w państwie, czytamy, że ich pensje miałyby zostać uzależnione od wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Pieniądze miałaby też otrzymać pierwsza dama.

Zarobki pierwszej damy. Ile pieniędzy dostanie?

Pierwsza dama - jak planują politycy - miałaby zarabiać 0,9-krotność wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego. Czyli ile dokładnie? W tym roku wynagrodzenie sędziego SN wynosi 19 986 zł brutto (stanowi ono 4,13-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w drugim kwartale poprzedniego roku).

Ile więc zarobi pierwsza dama? Skoro jej wynagrodzenie miałoby być zależne od pensji sędziego SN i stanowić 0,9-krotność jego wypłaty, pierwsza dama zarobiłaby 17 987 zł brutto. Nowelizacja ustawy jest w fazie projektu, więc na razie nie wiadomo jeszcze, czy rzeczywiście pierwszej damie będzie należała się wypłata za pełnienie przez niej funkcji państwowych.

Zobacz także: To ona ubiera Agatę Dudę. Projektantka zdradza, jaką klientką jest Pierwsza Dama
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić