Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Politycy twierdzą, że zarabiają za mało. Teraz dostaną jeszcze więcej

46
Podziel się

PiS złożyło właśnie w Sejmie projekt ustawy o zmianie wynagrodzeń najważniejszych osób w państwie. Chodzi o pieniądze dla prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów, marszałków województwa i... pierwszej damy.

Politycy twierdzą, że zarabiają za mało. Teraz dostaną jeszcze więcej
Ile zarabiają posłowie? (Getty Images)
bCYIClwB

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób sprawujących funkcje publiczne

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przygotowała projekt ustawy, dotyczącej wynagrodzeń prezydenta, posłów, senatorów, premiera, ministrów, wojewodów, marszałków województw i pierwszej damy. W opublikowanym właśnie projekcie czytamy, że ich pensje miałyby być uzależnione od wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego.

Ile zarobią posłowie, senatorowie, ministrowie i inne osoby sprawujące funkcje publiczne? Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych został opublikowany na stronie Sejmu RP w czwartek 13 sierpnia około 22:00.

bCYIClwD

Twierdzą, że zarabiają za mało

Politycy skarżą się, że zarabiają za mało. W uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, że bodźcem do wprowadzenia zmian jest "podjęcie próby urealnienia wynagrodzeń wypłacanych osobom pełniącym funkcje publiczne, które na skutek braku wzrostu wynagrodzeń przez ostatnie lata, a nawet ich obniżenia o 20 proc. (co miało miejsce w 2018 r. w stosunku do posłów, senatorów i grupy pracowników samorządowych pełniących funkcje publiczne), pozostały na niskim poziomie wynagradzania, nieadekwatnym do wzrostu przeciętnego czy minimalnego wynagrodzenia w tym samym okresie".

Politycy chcą dostosować swoje wynagrodzenia do wynagrodzeń przedstawicieli głównych organów władzy sądowniczej. Podstawą do ustalenia wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego pomnożone przez 4,13. Ponieważ w drugim kwartale 2019 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4839,24 zł, to sędzia SN zarabia teraz 19 986 zł brutto.

Zmiany wynagrodzeń osób zajmujących funkcje publiczne. Ile zarobią?

Projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach osób pełniący funkcje publiczne zakłada, że prezydent dostanie 1,3-krotność wynagrodzenia sędziego SN, pierwsza dama - 0,9-krotność, marszałkowie Sejmu i Senatu - 1,1-krotność, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu - 0,9-krotność, posłowie i senatorowie - 0,63-krotność wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN, premier - 1,1-krotność, wicepremier - dokładnie tyle samo co sędzia SN, ministrowie - 0,9-krotność wynagrodzenia sędziego SN, sekretarz stanu oraz podsekretarz - 0,85-krotność, wojewoda - 0,75-krotność, a wicewojewoda - 0,65-krotność.

bCYIClxe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
emerytka
miesiąc temu
Trudno to komentować!!! Po 35 latach pracy jako księgowa otrzymałam 1369 zł emerytury.Tak zmieniono ustawę emerytalną, żeby ludzie dostali emerytury głodowe. Brawo, a im ciągle mało.
Dez
miesiąc temu
Hhahahahah, a Duduś podpisze. Teraz wiecie, co po wyborach jest ważne dla naszych polityków i prezydenta.
Andrzej
miesiąc temu
A mi kto podniesie wynagrodzenie do 20000 brutto?
bCYIClxf
jamci
miesiąc temu
nie poszli po władzę dla groszy
Olo
miesiąc temu
Dojna zmiana w natarciu
Najnowsze komentarze (46)
Polak
miesiąc temu
Wstyd! Po prostu wstyd! Zwykli ludzie muszą żyć za około 2000 zł na rękę, a im 12000zł to mało. Hańba! Jedynie 33 posłów zachowała się przyzwoicie głosując przeciw podwyżkom.
babcia
miesiąc temu
sMIESZNE POLITYCY TWIERDZA ZARABIAJA ZA MALO POLACY TEZ TWIERDZA ZARABIAJA ZA MAlo i co p[owinni dostac duza podwyzkie ZOBACZYMY co sie stanie
Obywatel
miesiąc temu
W polskim języku nie ma słów by, wyrazić to co robi nasz rząd.
Poniżony
miesiąc temu
A nam się to po prostu należało, bez znajomości języków, bez wykształcenia, a jak. Do polityki przychodzi się nie po pieniądze.
Koniec tego
miesiąc temu
PiS nawet nie wie jak teraz przegial. Za niedługo Warszawa będzie nasza, a was się wywiezie na taczkach za to co robicie. Ludzie potrącili pracę albo otrzymują dużo mniejsze pensje, a wy sobie jeszcze podwyzszacie? Gdzie wasza etyka w dobie pandemii?
O nie
miesiąc temu
Ratownicy medyczni dostali 1zł brutto do godziny za pracę w czasie pandemii, a politycy z grubej rury odrazu 50% więcej.
J..
miesiąc temu
A ja myślałem ,że opozycja nie zgodzi się na podwyżkę.A tu na bez rybiu rak ryba.Tyle lat bez udziału w spółkach skarbu Państwa brak dochodów to i podwyżka dobra.
emerytka
miesiąc temu
Po wyborach sprawiedliwosc poszla na boiczny tor i hulaj dusza piekla nie ma
bCYIClwX
emerytka
miesiąc temu
Emeryci twierdza ze zabrano im godnosc i obciazono podatkiem od niskich emerytow czy to sprawiedliwe kochany rzadzie!!!
za zmiana
miesiąc temu
to nie fer, ze oni chca tyle kasy jak zwykly zjadacz chleba dostaje 2000 na reke jak mu sie poszczesci.To chory kraj z tej polski.Jest ryzys...mamy pandemie, ludzie sa zwalniania..nie wiadomo co bedzie za pare mcy a oni chca podwyzki i ta wladza smie mowic , ze tamta siedziala przy korycie????
bbb
miesiąc temu
chcieliście PIS to macie czeba wyjść na drogi i zaprotestować bo robią co chgcą
Manka
miesiąc temu
Przepraszam a o jakiej polityce rozmawiamy ? Zamienił stryjek siekierkę na kijek
pandemia
miesiąc temu
PiS i kryzys w natarciu
przegieli
miesiąc temu
Pierwszej polce Kornhauser Duda 18000 dali, ale czad, nie mogła dostać średniej krajowej...?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić