Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Pierwsza taka egzekucja w Iranie. 23-letni raper został powieszony

213

W Iranie odbyła się egzekucja mężczyzny oskarżonego o zranienie ostrym przedmiotem członka irańskich służb bezpieczeństwa i zablokowanie drogi w Teheranie w czasie antyrządowych protestów. Jak przekazują media to 23-letni Mohsen Shekari. Został powieszony.

Pierwsza taka egzekucja w Iranie. 23-letni raper został powieszony
23-latek został powieszony. (Twitter)

8 grudnia 23-letni Mohsen Shekari został stracony za blokowanie ulicy i zranienie funkcjonariusza. Jest pierwszą osobą straconą przez irańskie władze za udział w protestach.

Egzekucja za udział w protestach

Egzekucja Mohsena Shekariego musi spotkać się z silną reakcją, w przeciwnym wypadku codziennie będziemy świadkami egzekucji demonstrantów - skomentował Mahmud Amiry-Mogadam, szef organizacji pozarządowej Iran Human Rights z siedzibą w Oslo.

Shekari miał być aresztowany 25 września. Został skazany przez sąd rewolucyjny w Teheranie 1 listopada, za "moharebeh", co w języku perskim oznacza "prowadzenie wojny przeciwko Bogu". 20 listopada Sąd Najwyższy odrzucił apelację. Agencja informacyjna Tasnim nie przekazała szczegółów dotyczących postępowania. Proces 23-latka zagraniczni komentatorzy nazwali "pokazowym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Irańskie kobiety na stadionach w Katarze. "To dla nich akt sprzeciwu"

23-latek nie jest jedynym z takim wyrokiem. Irańskie sądy skazały na śmierć jedenaście innych osób w związku z protestami. Na razie nie ma informacji, czy wyroki zostały wykonane.

Aresztowania obywateli, tortury i kary śmierci to pokłosie protestów, które w Iranie trwają od połowy września. To właśnie wtedy 22-letnia Kurdyjka Mahsa Amini, została zatrzymana przez "policję moralności" za niestosowne nakrycie głowy. Niedługo później kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu w Teheranie.

Od początku rodzina i przyjaciele 22-latki nie wierzyli w wytłumaczenia władz. Są przekonani, że Mahsa zginęła w wyniku brutalnego pobicia. Kobiety w całym Iranie, solidaryzując się ze zmarłą, odmawiają zakrywania włosów i wychodzą na ulice w ramach protestów. Irańczycy żądają zakończenia rządów ajatollahów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić