aktualizacja 

Weszli do szkoły i zabili 16-latkę. Powód? To wstrząsające

145

16-letnia uczennica z Iranu została pobita na śmierć po tym, jak odmówiła śpiewania hymnu na cześć najwyższego przywódcy ajatollaha Alego Chameneiego. W kraju trwają protesty kobiet, krwawo tłumione przez islamski reżim.

Weszli do szkoły i zabili 16-latkę. Powód? To wstrząsające
Asra została pobita na śmierć. (Getty Images, Twitter)

Do zdarzenia doszło 13 października w szkole średniej w Ardabilu na północy kraju, niedaleko granicy z Azerbejdżanem. 16-letnia Asra Panahi zginęła po tym, jak siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na szkołę i zażądały, aby grupa dziewcząt zaśpiewała hymn wychwalający najwyższego przywódcę Iranu - ajatollaha Alego Chameneiego.

Nie chciała śpiewać. 16-latka pobita na śmierć

Dziewczyny odmówiły, a za karę zostały dotkliwie pobite. Część z nich trafiła do szpitala z bardzo poważnymi obrażeniami.

W piątek 14 października Asra zmarła w wyniku poniesionych obrażeń. Irańscy urzędnicy zaprzeczają, że za śmiercią dziewczyny stoją siły bezpieczeństwa. W państwowej telewizji wystąpił mężczyzna podający się za wujka 16-latki. Stwierdził, że Asra zmarła z powodu wrodzonej wady serca.

W Iranie od wielu tygodniu panuje napięta atmosfera. Niepokoje społeczne spotęgowała śmierć Mahsy Amini. 22-latka została zatrzymana przez irańską "policję moralności", która stwierdziła, że chusta na głowie dziewczyny niedostatecznie zakrywa jej włosy. Mahsa w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Rzekomo przyczyną zgonu był atak serca.

Od tamtej pory Iranki wychodzą na ulice i protestują. Publicznie sprzeciwiają się zasadom panującym w kraju, zdejmują hidżaby i odmawiają wykonywania poleceń mężczyzn. Irańskie służby bezpieczeństwa brutalnie tłumią te protesty, a kolejne kobiety giną w wyniku agresji funkcjonariuszy.

Na początku października służby przeprowadziły serię nalotów na szkoły w całym kraju. Funkcjonariusze wdzierali się do klas i zmuszali uczennice do śpiewania hymnu lub wychwalania przywódcy. Nieposłuszne nastolatki zatrzymywano, bito lub wywożono. W oświadczeniu opublikowanym w minioną niedzielę irański związek nauczycieli potępił "brutalne i nieludzkie" naloty oraz wezwał do dymisji ministra edukacji Yousefa Nouriego.

Zobacz także: "Moskwa chce eksterminacji". NATO przed decyzją
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić